util-linux 2.13-pre7 - en to cs translation catalogue (1693 entries)

en: set read-only
cs: nastaví pouze pro čtení

en: set read-write
cs: nastaví pro čtení/zápis

en: get read-only
cs: zjistí zda je zakázán zápis

en: get sectorsize
cs: zjistí velikost sektoru

en: get blocksize
cs: zjistí velikost bloku

en: set blocksize
cs: nastaví velikost bloku

en: get 32-bit sector count
cs: zjistí počet sektorů jako 32bitové číslo

en: get size in bytes
cs: zjistí velikost v bajtech

en: set readahead
cs: nastaví dopředné čtení sektorů

en: get readahead
cs: zjistí nastavení dopředného čtení sektorů

en: flush buffers
cs: vyprázdnit buffery

en: reread partition table
cs: načte znovu tabulku rozdělení disku

en: Usage:
cs: Použití:

en:   %s --report [devices]
cs:   %s --report [ZAŘÍZENÍ…]

en:   %s [-v|-q] commands devices
cs:   %s  [-v|-q] PŘÍKAZ… ZAŘÍZENÍ…

en: Available commands:
cs: Dostupné příkazy:

en: %s: Unknown command: %s
cs: %s: neznámý příkaz %s

en: %s requires an argument
cs: přepínač %s vyžaduje argument

en: %s succeeded.
cs: %s uspěl.

en: %s: cannot open %s
cs: %s: nelze otevřít: %s

en: %s: ioctl error on %s
cs: %s: ioctl chyba na %s

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec     Size    Device
cs: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSektor  Velik.  Zařízení

en: usage:
cs: Použití:

en: Formatting ...
cs: Formátuji…

en: done
cs: hotovo

en: Verifying ...
cs: Ověřuji…

en: Read:
cs: Chyba při čtení:

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
cs: Chyba při čtení cylindru %d, předpoklad %d, přečteno %d

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
cs: chybná data v cylindru %d
    Pokračuji…

en: usage: %s [ -n ] device
cs: Použití: %s [-n] ZAŘÍZENÍ

en: %s (%s)
cs: %s: (%s)

en: %s: not a block device
cs: %s: není blokové zařízení

en: Could not determine current format type
cs: Typ formátu nelze zjistit

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
cs: stran: %s, stop: %d, sekt/stopu %d. Celková kapacita %'d kB.

en: Double
cs: 2

en: Single
cs: 1

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
cs: Použití: %s [-hv] [-x ADRESÁŘ] SOUBOR
     -h          vypíše tuto nápovědu
     -x ADRESÁŘ  extrahuje do ADRESÁŘE
     -v          podrobnější hlášky
     SOUBOR      kontrolovaný soubor

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
cs: Použití: %s [-larvsmf] NÁZEV_ZAŘÍZENÍ

en: %s is mounted.
cs: %s je již připojeno.

en: Do you really want to continue
cs: Chcete opravdu pokračovat

en: check aborted.
cs: prohlídka ukončena.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
cs: Číslo zóny < PRVNÍ_ZÓNA v souboru „%s“.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
cs: Číslo zóny >= počet ZÓN v souboru „%s“.

en: Remove block
cs: Odstranit blok

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
cs: Chyba při čtení: nelze se posunout na blok v souboru „%s“

en: Read error: bad block in file '%s'
cs: Chyba při čtení: chybný blok v souboru „%s“

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
cs: Vnitřní chyba: pokus o zápis chybného bloku.
    Žádost o zápis ignorována.

en: seek failed in write_block
cs: chyba při posunu ukazovátka ve write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
cs: Chyba při zápisu: chybný blok v souboru „%s“

en: seek failed in write_super_block
cs: chyba při posunu ukazovátka ve write_super_block

en: unable to write super-block
cs: superblok nelze zapsat

en: Unable to write inode map
cs: mapu i-uzlů nelze zapsat

en: Unable to write zone map
cs: mapu zón nelze zapsat

en: Unable to write inodes
cs: i-uzly nelze zapsat

en: seek failed
cs: chyba při posunu ukazovátka

en: unable to read super block
cs: superblok nelze číst

en: bad magic number in super-block
cs: superblok obsahuje chybné magické číslo

en: Only 1k blocks/zones supported
cs: podporovány jsou pouze 1kilobajtové bloky/zóny

en: bad s_imap_blocks field in super-block
cs: superblok obsahuje chybnou položku s_imap_blocks

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
cs: superblok obsahuje chybnou položku s_zmap_blocks

en: Unable to allocate buffer for inode map
cs: buffer pro mapu i-uzlů nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for inodes
cs: buffer pro i-uzly nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for inode count
cs: buffer pro počítadlo i-uzlů nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for zone count
cs: buffer pro počítadlo zón nelze alokovat

en: Unable to read inode map
cs: mapu i-uzlů nelze číst

en: Unable to read zone map
cs: mapu zón nelze číst

en: Unable to read inodes
cs: i-uzly nelze číst

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
cs: Varování: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
cs: i-uzlů: %ld

en: %ld blocks
cs: bloků: %ld

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
cs: První_zóna_dat=%ld (%ld)

en: Zonesize=%d
cs: Velikost_zóny=%d

en: Maxsize=%ld
cs: Maxvelikost=%ld

en: Filesystem state=%d
cs: Stav systému souborů=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
cs: I-uzel %d je označen jako nepoužívaný, ale je použit pro soubor „%s“

en: Mark in use
cs: Označen jako používaný

en: The file `%s' has mode %05o
cs: Typ souboru „%s“ je %05o

en: Warning: inode count too big.
cs: Varování: počet i-uzlů je příliš veliký.

en: root inode isn't a directory
cs: root i-uzel není adresářem

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
cs: Blok byl použit již předtím. Nyní v souboru „%s“.

en: Clear
cs: Smazat

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
cs: Blok %d v souboru „%s“ je označen jako nepoužívaný.

en: Correct
cs: Opravit

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
cs: Adresář „%s“ obsahuje pro soubor „%.*s“ chybné číslo i-uzlu.

en:  Remove
cs:  Odstranit

en: `%s': bad directory: '.' isn't first
cs: „%s“: chybný adresář: „.“ není první

en: `%s': bad directory: '..' isn't second
cs: „%s“: chybný adresář: „..“ není druhý

en: %s: bad directory: '.' isn't first
cs: %s: chybný adresář: „.“ není první

en: %s: bad directory: '..' isn't second
cs: %s: chybný adresář: „..“ není druhý

en: internal error
cs: vnitřní chyba

en: %s: bad directory: size < 32
cs: %s: chybný adresář: velikost < 32

en: seek failed in bad_zone
cs: chyba při posunu ukazovátka v bad_zone

en: Inode %d mode not cleared.
cs: Mód I-uzlu %d není smazán.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
cs: I-uzel %d není používán a v bitmapě označen jako používaný.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
cs: I-uzel %d je používán a v bitmapě označen jako nepoužívaný.

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
cs: I-uzel %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, napočítáno=%d.

en: Set i_nlinks to count
cs: Nastavit i_nlinks na počet

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
cs: Zóna %di: je označena jako používaná a žádné soubory ji nepoužívají.

en: Unmark
cs: Odznačit

en: Zone %d: in use, counted=%d
cs: Zóna %d: je používaná, napočítáno=%d

en: Zone %d: not in use, counted=%d
cs: Zóna %d: není používaná, napočítáno=%d

en: Set
cs: Nastavit

en: bad inode size
cs: chybná velikost i-uzlu

en: bad v2 inode size
cs: chybná velikost v2 i-uzlu

en: need terminal for interactive repairs
cs: opravy s účastí uživatele vyžadují terminál

en: unable to open '%s'
cs: „%s“ nelze otevřít

en: %s is clean, no check.
cs: %s je čisté, ověřování vynecháno.

en: Forcing filesystem check on %s.
cs: Kontrola systému souborů na %s vynucena.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
cs: Systém souborů na %s je špinavý, je třeba jej zkontrolovat.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
cs: 
    používaných i-uzlů: %6ld (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
cs: používaných zón: %6ld (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
cs: 
     obyčejných souborů:  %6d
     adresářů:            %6d
     znakových zařízení:  %6d
     blokových zařízení:  %6d
     odkazů:              %6d
     symbolických odkazů: %6d
    ------
    souborů:              %6d

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
cs: ----------------------------
    SYSTÉM SOUBORŮ BYL ZMĚNĚN 
    ----------------------------

en: %s: failed to open: %s
cs: %s: %s nelze otevřít

en: %s: seek error on %s
cs: %s: chyba zápisu na %s

en: %s: read error on %s
cs: %s: chyba zápisu na %s

en: sector count: %d, sector size: %d
cs: počet sektorů: %d, velikost sektoru: %d

en: %s: option parse error
cs: %s: chyba při analýze přepínačů

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
cs: Použití: %s [-x] [-d <num>] iso9660-obraz

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
cs: Použití: %s [-v] [-N počet i-uzlů] [-V název svazku]
           [-F název ss] zařízení [počet bloků]

en: volume name too long
cs: název svazku je příliš dlouhý

en: fsname name too long
cs: název ss je příliš dlouhý

en: cannot stat device %s
cs: volání stat pro zařízení %s selhalo

en: %s is not a block special device
cs: %s není blokovým zařízením

en: cannot open %s
cs: %s nelze otevřít

en: cannot get size of %s
cs: nelze zjistit velikost %s

en: blocks argument too large, max is %lu
cs: zadán příliš veliký počet bloků, maximum je %lu

en: too many inodes - max is 512
cs: příliš mnoho i-uzlů – maximum je 512

en: not enough space, need at least %lu blocks
cs: nedostatek místa, minimální potřebný počet bloků: %lu

en: Device: %s
cs: Zařízení: %s

en: Volume: <%-6s>
cs: Svazek: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
cs: NázevSS: <%-6s>

en: BlockSize: %d
cs: VelikostBloku: %d

en: Inodes: %d (in 1 block)
cs: Počet iuzlů: %d (v 1 bloku)

en: Inodes: %d (in %ld blocks)
cs: Počet iuzlů: %d (v %ld blocích)

en: Blocks: %ld
cs: Počet bloků: %ld

en: Inode end: %d, Data end: %d
cs: Konec iuzlů: %d, Konec dat: %d

en: error writing superblock
cs: chyba při zápisu superbloku

en: error writing root inode
cs: chyba při zápisu kořenového i-uzlu

en: error writing inode
cs: chyba při zápisu i-uzlu

en: seek error
cs: volání seek selhalo

en: error writing . entry
cs: chyba při zápisu . položky

en: error writing .. entry
cs: chyba při zápisu .. položky

en: error closing %s
cs: Chyba při zavírání %s

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
cs: Použití: mkfs [-V] [-t sstyp] [ss-volby] zařízení [velikost]

en: %s: Out of memory!
cs: %s: Nedostatek paměti!

en: usage: %s [-h] [-v] [-b blksize] [-e edition] [-i file] [-n name] dirname outfile
     -h         print this help
     -v         be verbose
     -E         make all warnings errors (non-zero exit status)
     -b blksize use this blocksize, must equal page size
     -e edition set edition number (part of fsid)
     -i file    insert a file image into the filesystem (requires >= 2.4.0)
     -n name    set name of cramfs filesystem
     -p         pad by %d bytes for boot code
     -s         sort directory entries (old option, ignored)
     -z         make explicit holes (requires >= 2.3.39)
     dirname    root of the filesystem to be compressed
     outfile    output file
cs: Použití: %s [-h] [-v] [-b VELIKOST_BLOKU] [-e VERZE] [-i SOUBOR] [-n NÁZEV] NÁZEV_ADRESÁŘE VÝSTUPNÍ_SOUBOR
     -h         vypíše tuto nápovědu
     -v         upovídaný režim
     -E         varování  budou považována za chyby (nenulový návratový kód)
     -b VELIKOST_BLOKU
                použije tuto VELIKOST_BLOKU, musí být rovna velikosti stránky
     -e VERZE   nastaví číslo verze (součást fsid)
     -i SOUBOR  vloží obraz ze SOUBORU do souborového systému (vyžaduje >= 2.4.0)
     -n NÁZEV   nastaví název souborového systému cramfs
     -p         odsadí o %d bytů kvůli bootovacímu kódu
     -s         setřídí položky v adresářích (stará volba, ignorováno)
     -z         vytvoří explicitní díry (vyžaduje >= 2.3.39)
     NÁZEV_ADRESÁŘE
                kořen souborového systému, který má být zkomprimován
     VÝSTUPNÍ_SOUBOR
                výstupní soubor

en: Very long (%u bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
cs: Byl nalezen velmi dlouhý (%u bytů) název souboru „%s“.
     Prosím, zvyšte MAX_INPUT_NAMELEN v mkcramfs.c a znovu přeložte. Končím.

en: filesystem too big.  Exiting.
cs: Souborový systém je příliš velký. Končím.

en: Exceeded MAXENTRIES.  Raise this value in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
cs: Překročeno MAXENTRIES. Zvětšete tuto hodnotu v mkcramfs.c a znovu přeložte.
    Končím.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
cs: AJAJ: blok „zkomprimováno“ > 2*blocklength (%ld)

en: %6.2f%% (%+d bytes)	%s
cs: %6.2f%% (%+d bytů)	%s

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %LdMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
cs: varování: požadovaná velikost (horní hranice) je odhadována na %Ld MB, jenže největší velikost obrazu je %u MB. Můžeme zemřít předčasně.

en: Including: %s
cs: Zahrnuji: %s

en: Directory data: %d bytes
cs: Adresářová data: %d bytů

en: Everything: %d kilobytes
cs: Celkem: %d kilobytů

en: Super block: %d bytes
cs: Superblok: %d bytů

en: not enough space allocated for ROM image (%Ld allocated, %d used)
cs: Pro obraz ROM nepřidělen dostatek prostoru (%Ld přiděleno, %d použito)

en: ROM image write failed (%d %d)
cs: Zápis obrazu ROM selhal (%d %d)

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
cs: varování: jména souborů zkrácena na 256 bajtů.

en: warning: files were skipped due to errors.
cs: varování: soubory byly přeskočeny kvůli chybám.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
cs: varování: velikosti souboru zkráceny na %'lu MB (mínus 1 bajt).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
cs: varování: UID zkrácena na %u bitů. (Může mít dopad na bezpečnost.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
cs: varování: GID zkrácena na %u bitů. (Může mít dopad na bezpečnost.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
cs: VAROVÁNÍ: čísla zařízení zkrácena na %u bitů. Toto jistě znamená, že některé
    soubory zařízení budou špatné.

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
cs: Použití: %s [ -n ] [-c | -l soubor] [-nXX] [-iXX] /dev/název [bloky]

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
cs: %s je připojeno; systém souborů zde vytvářet nebudu!

en: seek to boot block failed in write_tables
cs: chyba při posunu ukazovátka na startovací blok ve write_tables

en: unable to clear boot sector
cs: startovací blok nelze smazat

en: seek failed in write_tables
cs: chyba při posunu ukazovátka ve write_tables

en: unable to write inode map
cs: mapu i-uzlů nelze zapsat

en: unable to write zone map
cs: mapu zón nelze zapsat

en: unable to write inodes
cs: i-uzly nelze zapsat

en: write failed in write_block
cs: chyba při zápisu ve write_block

en: too many bad blocks
cs: příliš mnoho chybných bloků

en: not enough good blocks
cs: nedostatek korektních bloků

en: unable to allocate buffers for maps
cs: buffery pro mapy nelze alokovat

en: unable to allocate buffer for inodes
cs: buffery pro i-uzly nelze alokovat

en: Maxsize=%ld
cs: Maxvelikost=%ld

en: seek failed during testing of blocks
cs: chyba při posunu ukazovátka v průběhu kontroly bloků

en: Weird values in do_check: probably bugs
cs: Nesprávné hodnoty v do_check: pravděpodobně chyby

en: seek failed in check_blocks
cs: chyba při posunu ukazovátka v check_blocks

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
cs: chybné bloky před datovou oblastí: systém souborů nelze vytvořit

en: %d bad blocks
cs: chybných bloků: %d

en: one bad block
cs: chybných bloků: 1

en: can't open file of bad blocks
cs: soubor chybných bloků nelze otevřít

en: strtol error: number of blocks not specified
cs: chyba strtol: počet bloků nebyl zadán

en: unable to open %s
cs: %s nelze otevřít

en: unable to stat %s
cs: o %s nelze získat informace

en: will not try to make filesystem on '%s'
cs: nebudu se pokoušet vytvořit systém souborů na '%s'

en: Bad user-specified page size %d
cs: Zadaná velikost stránky (%d) je chybná.

en: Using user-specified page size %d, instead of the system values %d/%d
cs: Používám zadanou velikost stránky (%d) místo implicitních hodnot (%d/%d).

en: Assuming pages of size %d (not %d)
cs: Předpokládám velikost stránek %d (nikoliv %d)

en: Bad swap header size, no label written.
cs: Chybná velikost hlavičky odkládacího souboru, jmenovka nezapsána.

en: Label was truncated.
cs: Jmenovka byla zkrácena.

en: no label,
cs: žádná jmenovka,

en: no uuid
cs: žádné UUID

en: Usage: %s [-c] [-v0|-v1] [-pPAGESZ] [-L label] /dev/name [blocks]
cs: Použití: %s [-c] [-v0|-v1] [-pVELIKOST_STRÁNKY] ZAŘÍZENÍ [BLOKY]

en: too many bad pages
cs: příliš mnoho chybných stránek

en: Out of memory
cs: Nedostatek paměti

en: one bad page
cs: chybných stránek: 1

en: %lu bad pages
cs: chybných stránek: %lu

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
cs: %s: chyba: Kde mám vytvořit odkládací prostor?

en: %s: error: size %lu is larger than device size %lu
cs: %s: chyba: zadaná velikost (%lu) je větší než velikost zařízení (%lu)

en: %s: error: unknown version %d
cs: %s: chyba: neznámá verze %d

en: %s: error: swap area needs to be at least %ldkB
cs: %s: chyba: minimální velikost odkládacího prostoru je %ld kB

en: %s: warning: truncating swap area to %ldkB
cs: %s: varování: odkládací prostor useknut na %ld kB

en: %s: error: label only with v1 swap area
cs: %s: chyba: jmenovku lze použít pouze u verze 1

en: Will not try to make swapdevice on '%s'
cs: Nebudu se pokoušet vytvořit odkládací zařízení „%s“

en: fatal: first page unreadable
cs: osudová chyba: první stránka je nečitelná

en: %s: Device '%s' contains a valid Sun disklabel.
    This probably means creating v0 swap would destroy your partition table
    No swap created. If you really want to create swap v0 on that device, use
    the -f option to force it.
cs: %s: Zařízení '%s' obsahuje korektní Sun popis disku.
    To znamená, že vytvoření odkládacího prostoru v0 by pravděpodobně zničilo
    Vaší tabulku rozdělení disku. Odkládací prostor nebyl vytvořen. Pokud opravdu
    chcete vytvořit odkládací prostor v0, použijte přepínač -f pro vynucení.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
cs: Odkládací prostor nelze nastavit: nečitelné

en: Setting up swapspace version %d, size = %llu kB
cs: Vytvářím odkládací prostor verze %d, velikost = %llu kB

en: unable to rewind swap-device
cs: odkládací prostor nelze převinout

en: unable to write signature page
cs: stránku signatur nelze zapsat

en: fsync failed
cs: volání fsync selhalo

en: Unusable
cs: Nepoužitelné

en: Free Space
cs: Volný prostor

en: Disk has been changed.
cs: Na disku byly provedeny změny.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
cs: Restartujte systém, aby byla jistota, že tabulka rozdělení disku byla
    korektně změněna.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
cs: 
    VAROVÁNÍ: Pokud jste vytvořil či změnil nějaké
    DOS 6.x diskové oddíly, přečtěte si prosím manuál
    programu cfdisk, abyste získal dodatečné informace.

en: FATAL ERROR
cs: OSUDOVÁ CHYBA

en: Press any key to exit cfdisk
cs: Stiskněte jakoukoliv klávesu pro ukončení programu cfdisk

en: Cannot seek on disk drive
cs: Nelze posunout ukazovátko na disku

en: Cannot read disk drive
cs: Z disku nelze číst

en: Cannot write disk drive
cs: Nelze zapisovat na disk

en: Too many partitions
cs: příliš mnoho diskových oddílů

en: Partition begins before sector 0
cs: Diskový oddíl začíná před sektorem 0

en: Partition ends before sector 0
cs: Diskový oddíl končí před sektorem 0

en: Partition begins after end-of-disk
cs: Diskový oddíl začíná za koncem disku

en: Partition ends after end-of-disk
cs: Diskový oddíl končí za koncem disku

en: Partition ends in the final partial cylinder
cs: Diskový oddíl končí v posledním částečném cylindru

en: logical partitions not in disk order
cs: logické diskový oddíl jsou chybně seřazeny

en: logical partitions overlap
cs: logické diskové oddíly se vzájemně překrývají

en: enlarged logical partitions overlap
cs: zvětšené logické diskové oddíly se vzájemně překrývají

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
cs: !!!! Vnitřní chyba při vytváření logického disku bez rozšířených diskových oddílů !!!!

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
cs: Zde nelze vytvořit logický disk -- vznikly by dva rozšířené diskové oddíly

en: Menu item too long. Menu may look odd.
cs: Položka nabídky je příliš dlouhá. Nabídka může vypadat podivně.

en: Menu without direction. Defaulting horizontal.
cs: Nabídka nemá zadaný směr. Používám horizontální.

en: Illegal key
cs: Chybná klávesa

en: Press a key to continue
cs: Stiskněte klávesu pro pokračování

en: Primary
cs: Primární

en: Create a new primary partition
cs: Vytvořit nový primární diskový oddíl

en: Logical
cs: Logický

en: Create a new logical partition
cs: Vytvořit nový logický diskový oddíl

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Don't create a partition
cs: Nevytvářet diskový oddíl

en: !!! Internal error !!!
cs: !!! Vnitřní chyba !!!

en: Size (in MB):
cs: Velikost (v MB):

en: Beginning
cs: Začátek

en: Add partition at beginning of free space
cs: Vytvořit diskový oddíl na začátku volného prostoru

en: End
cs: Konec

en: Add partition at end of free space
cs: Vytvořit diskový oddíl na konci volného prostoru

en: No room to create the extended partition
cs: Pro rozšířený diskový oddíl není dostatek místa

en: No partition table.
cs: Nebyla nalezena žádná tabulka rozdělení disku.

en: No partition table. Starting with zero table.
cs: Chybí tabulka rozdělení disku. Začínám s prázdnou tabulkou.

en: Bad signature on partition table
cs: Chybná signatura tabulky rozdělení disku

en: Unknown partition table type
cs: Neznámý typ tabulky rozdělení disku

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
cs: Přejete si začít s prázdnou tabulkou [a/N]?

en: You specified more cylinders than fit on disk
cs: Zadal jste větší počet cylindrů, než se vejde na disk.

en: Cannot open disk drive
cs: Disk nelze otevřít

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
cs: Disk byl otevřen pouze pro čtení - nemáte práva pro zápis

en: Cannot get disk size
cs: Velikost disku nelze zjistit

en: Bad primary partition
cs: Chybný primární diskový oddíl

en: Bad logical partition
cs: Chybný logický diskový oddíl

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
cs: Varování!! Toto může vést ke zničení dat na Vašem disku!

en: Are you sure you want to write the partition table to disk? (yes or no):
cs: Jste si jist, že chcete uložit tabulku rozdělení disku na disk? (ano či ne):

en: no
cs: ne

en: Did not write partition table to disk
cs: Tabulka rozdělení disku nebyla uložena

en: yes
cs: ano

en: Please enter `yes' or `no'
cs: Zadejte „ano“ či „ne“

en: Writing partition table to disk...
cs: Ukládám tabulku rozdělení disku na disk…

en: Wrote partition table to disk
cs: Tabulka rozdělení disku byla uložena na disk

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Reboot to update table.
cs: Tabulka byla uložena, ale nepodařilo se ji znovu načíst. Restartujte systém.

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
cs: Žádný primární diskový oddíl není startovací. DOS MBR takto nenastartuje.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
cs: Více než 1 primární diskový oddíl je startovací. DOS MBR takto nenastartuje.

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
cs: Zadejte název souboru či stiskněte RETURN pro zobrazení:

en: Cannot open file '%s'
cs: Soubor '%s' nelze otevřít

en: Disk Drive: %s
cs: Disk: %s

en: Sector 0:
cs: Sektor 0:

en: Sector %d:
cs: Sektor %d:

en:    None
cs:   Žádný

en:    Primary
cs:   Primární

en:    Logical
cs:   Logický

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Boot
cs: Zaveditelný

en: None
cs: Nic

en: Partition Table for %s
cs: Tabulka rozdělení disku pro %s

en:                First       Last
cs:              První       Poslední

en:  # Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
cs:  # Typ       sektor      sektor    Posun     Délka    ID systému souborů   Příz

en:          ---Starting---      ----Ending----    Start     Number of
cs:          ---Počátek----      -----Konec----  Počáteční    Počet

en:  # Flags Head Sect Cyl   ID  Head Sect Cyl     Sector    Sectors
cs:  # Příz. Hlav Sekt Cyl   ID  Hlav Sekt Cyl   sektor       sektorů

en: Raw
cs: Přímý

en: Print the table using raw data format
cs: Vytisknout tabulku v přímém datovém formátu

en: Sectors
cs: Sektory

en: Print the table ordered by sectors
cs: Vytisknout tabulku seřazenou dle sektorů

en: Table
cs: Tabulka

en: Just print the partition table
cs: Vytisknout pouze tabulku rozdělení disku

en: Don't print the table
cs: Netisknout tabulku

en: Help Screen for cfdisk
cs: Nápověda pro cfdisk

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
cs: Toto je cfdisk, program pro vytváření diskových oddílů založený

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
cs: na knihovně curses. Umožňuje vytváření, mazání a modifikaci

en: disk drive.
cs: diskových oddílů na Vašem pevném disku.

en: Command      Meaning
cs: Příkaz      Význam

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
cs:   b          Přepne aktuálnímu oddílu příznak zaveditelnosti

en:   d          Delete the current partition
cs:   d          Smaže aktuální oddíl

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
cs:   g          Změní geometrii

en:              WARNING: This option should only be used by people who
cs:              VAROVÁNÍ: Tato volba by měla být používána pouze lidmi,

en:              know what they are doing.
cs:              kteří vědí, co činí.

en:   h          Print this screen
cs:   h          Vypíše tuto nápovědu

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
cs:   m          Maximálně zvětší aktuální diskový oddíl

en:              Note: This may make the partition incompatible with
cs:              Poznámka: Toto může učinit oddíl nekompatibilní s

en:              DOS, OS/2, ...
cs:              DOS, OS/2, …

en:   n          Create new partition from free space
cs:   n          Vytvořit na volném místě nový oddíl

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
cs:   p          Vypíše tabulku rozdělení disku na obrazovku či do souboru

en:              There are several different formats for the partition
cs:              Při výpisu tabulky rozdělení disku si můžete zvolit

en:              that you can choose from:
cs:              z několika formátů:

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
cs:                 r - Přímý (přesně to, co by bylo zapsáno na disk)

en:                 s - Table ordered by sectors
cs:                 s - Tabulka seřazená dle sektorů

en:                 t - Table in raw format
cs:                 t - Tabulka v přímém formátu

en:   q          Quit program without writing partition table
cs:   q          Ukončí program bez uložení tabulky rozdělení disku

en:   t          Change the filesystem type
cs:   t          Změní typ systému souborů

en:   u          Change units of the partition size display
cs:   u          Změní jednotky pro zobrazení velikosti oddílu

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
cs:              Cykluje mezi MB, sektory a cylindry

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
cs:   W          Uloží tabulku rozdělení disku (pouze velké W)

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
cs:              Jelikož to může zničit na disku, musíte to potvrdit

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
cs:              nebo odmítnout napsáním „yes“ nebo

en:              `no'
cs:              „no“

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
cs: Nahoru       Přesune kurzor na předcházející oddíl.

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
cs: Dolů         Přesune kurzor na další oddíl.

en: CTRL-L       Redraws the screen
cs: CTRL-L       Překreslí obrazovku

en:   ?          Print this screen
cs:   ?          Vypíše tuto nápovědu

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
cs: Poznámka: Všechny příkazy mohou být zadány malými i velkými písmeny

en: case letters (except for Writes).
cs: (s výjimkou zápisu - W).

en: Cylinders
cs: Cylindry

en: Change cylinder geometry
cs: Změní geometrii cylindrů

en: Heads
cs: Hlavy

en: Change head geometry
cs: Změní geometrii hlav

en: Change sector geometry
cs: Změní geometrii sektorů

en: Done
cs: Hotovo

en: Done with changing geometry
cs: Geometrie změněna

en: Enter the number of cylinders:
cs: Zadejte počet cylindrů:

en: Illegal cylinders value
cs: Chybný počet cylindrů

en: Enter the number of heads:
cs: Zadejte počet hlav:

en: Illegal heads value
cs: Chybný počet hlav

en: Enter the number of sectors per track:
cs: Zadejte počet sektorů na stopu:

en: Illegal sectors value
cs: Chybný počet sektorů

en: Enter filesystem type:
cs: Zadejte typ systému souborů:

en: Cannot change FS Type to empty
cs: Nelze nastavit typ SS na prázdný

en: Cannot change FS Type to extended
cs: Nelze nastavit typ SS na rozšířený

en: Unk(%02X)
cs: Nez(%02X)

en: Unknown (%02X)
cs: Neznámý (%02X)

en: Disk Drive: %s
cs: Disk: %s

en: Size: %lld bytes, %lld MB
cs: Velikost %'lld bajtů, %'lld MB

en: Size: %lld bytes, %lld.%lld GB
cs: Velikost %'lld bajtů, %'lld,%lld GB

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %lld
cs: Hlav: %d   Sektorů na stopu: %d    Cylindrů: %'lld

en: Name
cs: Název

en: Flags
cs: Příznaky

en: Part Type
cs: Typ oddílu

en: FS Type
cs: Typ SS

en: [Label]
cs: [Popis]

en:     Sectors
cs:     Sektorů

en:   Cylinders
cs:   Cylindrů

en:   Size (MB)
cs: Velik. (MB)

en:   Size (GB)
cs: Velik. (GB)

en: Bootable
cs: Zavedit.

en: Toggle bootable flag of the current partition
cs: Přepne příznak zaveditelnosti aktuálnímu diskovému oddílu

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete the current partition
cs: Smaže aktuální diskový oddíl

en: Geometry
cs: Geometrie

en: Change disk geometry (experts only)
cs: Změní geometrii disku (pouze pro odborníky)

en: Help
cs: Nápověda

en: Print help screen
cs: Vypíše nápovědu

en: Maximize
cs: Zvětšit

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
cs: Zvětší velikost aktuálního diskového oddílu na maximum (pouze pro odborníky)

en: New
cs: Nový

en: Create new partition from free space
cs: Vytvoří nový diskový oddíl ve volném prostoru

en: Print
cs: Tisk

en: Print partition table to the screen or to a file
cs: Vypíše tabulku rozdělení disku (na obrazovku či do souboru)

en: Quit
cs: Konec

en: Quit program without writing partition table
cs: Ukončí program bez uložení tabulky rozdělení disku

en: Type
cs: Druh

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
cs: Změní typ systému souborů (DOS, Linux, OS/2 atd.)

en: Units
cs: Jednotky

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
cs: Změní jednotky, ve kterých je udávána velikost diskového oddílu

en: Write
cs: Uložit

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
cs: Uloží tabulku rozdělení disku na disk (může zničit data)

en: Cannot make this partition bootable
cs: Tento oddíl nelze nastavit jako zaveditelný.

en: Cannot delete an empty partition
cs: Prázdný diskový oddíl nelze smazat.

en: Cannot maximize this partition
cs: Tento diskový oddíl nelze zvětšit.

en: This partition is unusable
cs: Tento diskový oddíl je nepoužitelný.

en: This partition is already in use
cs: Tento diskový oddíl je již používán.

en: Cannot change the type of an empty partition
cs: Typ prázdného diskového oddílu nelze změnit.

en: No more partitions
cs: Žádné další diskové oddíly

en: Illegal command
cs: Chybný příkaz

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
cs: Copyright © 1994–2002 Kevin E. Martin & aeb

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
cs: 
    Použití:
    Vypíše informace o verzi:
            %s -v
    Vypíše tabulku rozdělení disku:
            %s -P {r|s|t} [přepínače] zařízení
    Interaktivní režim:
            %s [přepínače] zařízení
    
    Přepínače:
    -a: Namísto zvýrazňování použije šipku;
    -z: Začne s nulovou tabulkou rozdělení disku místo, aby ji četl z disku;
    -c C -h H -s S: Zadání geometrie disku (má přednost před údaji, které udržuje
                    jádro.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
cs: 
    	Na tomto disku je AIX tabulka rozdělení disku.
    	Linux s těmito disky v současné době neumí pracovat.
    	Nicméně několik rad pro Vás:
    	1. při zápisu fdisk zničí jejich obsah
    	2. Ujistěte se, že tento disk NENÍ důležitou součástí
    	   skupiny svazků. (Jinak můžete smazat, pokud nejsou
    	   zrcadleny, i ostatní disky.)
    	3. Předtím, než smažete fyzický svazek, se ujistěte, že
    	   již není logickou součástí Vašeho AIX systému. (Jinak
    	   se z Vás stává AIXpert).

en: 
    BSD label for device: %s
cs: 
    BSD tabulka rozdělení disku pro zařízení: %s

en: Command action
cs: Příkazy

en:    d   delete a BSD partition
cs:    d   smazat BSD diskový oddíl

en:    e   edit drive data
cs:    e   upravovat data na disku

en:    i   install bootstrap
cs:    i   instalovat zavaděč

en:    l   list known filesystem types
cs:    l   vypsat známé typy systémů souborů

en:    m   print this menu
cs:    m   vypíše tuto nabídku

en:    n   add a new BSD partition
cs:    n   vytvořit nový BSD diskový oddíl

en:    p   print BSD partition table
cs:    p   vytisknout BSD tabulku rozdělení disku

en:    q   quit without saving changes
cs:    q   ukončí program bez uložení změn

en:    r   return to main menu
cs:    r   návrat do hlavní nabídky

en:    s   show complete disklabel
cs:    s   zobrazí úplný popis disku

en:    t   change a partition's filesystem id
cs:    t   změní id systému souborů daného diskového oddílu

en:    u   change units (cylinders/sectors)
cs:    u   změní jednotky (cylindry/sektory)

en:    w   write disklabel to disk
cs:    w   uloží popis disku na disk

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
cs:    x   připojí BSD diskový oddíl na ne-BSD diskový oddíl

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
cs: Diskový oddíl %s má chybný počáteční sektor 0.

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
cs: Čtu popis disku %s v sektoru %d.

en: There is no *BSD partition on %s.
cs: Na %s se nenachází žádný *BSD diskový oddíl.

en: BSD disklabel command (m for help):
cs: Příkaz pro BSD popis disku (m pro nápovědu):

en: First %s
cs: První %s

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
cs: Poslední %s či +velikost či +velikostM či +velikostK

en: type: %s
cs: typ: %s

en: type: %d
cs: typ: %d

en: label: %.*s
cs: tabulka: %.*s

en: flags:
cs: příznaky:

en:  removable
cs:  výměnný

en:  badsect
cs:  chybnýsekt

en: bytes/sector: %ld
cs: bajtů/sektor: %ld

en: sectors/track: %ld
cs: sektorů/stopu: %ld

en: tracks/cylinder: %ld
cs: stop/cylindr: %ld

en: sectors/cylinder: %ld
cs: sektorů/cylindr: %ld

en: cylinders: %ld
cs: cylindrů: %ld

en: rpm: %d
cs: otm: %d

en: trackskew: %d
cs: zakřivení stopy: %d

en: cylinderskew: %d
cs: zakřivení cylindru: %d

en: headswitch: %ld		# milliseconds
cs: přesun hlavy: %ld		# milisekund

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
cs: posun stopa-stopa: %ld	# milisekund

en: drivedata:
cs: diskdata:

en: 
    %d partitions:
cs: 
    počet diskových oddílů - %d:

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
cs: #       velik       konec    velikost sstyp    [fsize bsize   cpg]

en: Writing disklabel to %s.
cs: Ukládám popis disku na %s.

en: %s contains no disklabel.
cs: Na %s se nenachází žádný popis disku.

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
cs: Chcete vytvořit popis disku? (y/n)

en: bytes/sector
cs: bajtů/sektor

en: sectors/track
cs: sektorů/stopu

en: tracks/cylinder
cs: stop/cylindr

en: cylinders
cs: cylindry

en: sectors/cylinder
cs: sektorů/cylindr

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
cs: Musí být <= sektorů/stopu * stop/cylindr (implicitní).

en: rpm
cs: otm

en: trackskew
cs: zakřivení stopy

en: cylinderskew
cs: zakřivení cylindru

en: headswitch
cs: přesun hlavy

en: track-to-track seek
cs: posun stopa-stopa

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
cs: Zavaděč: %sstart -> start%s (%s):

en: Bootstrap overlaps with disk label!
cs: Zavaděč přesahuje do tabulky rozdělení disku!

en: Bootstrap installed on %s.
cs: Zavaděč instalován na %s.

en: Partition (a-%c):
cs: Diskový oddíl (a-%c):

en: The maximum number of partitions has been created
cs: Již bylo vytvořeno maximální množství diskových oddílů.

en: This partition already exists.
cs: Tento diskový oddíl již existuje.

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
cs: Varování: příliš mnoho diskových oddílů (%d, maximum %d).

en: 
    Syncing disks.
cs: 
    Synchronizují se disky.

en: Usage: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Change partition table
           fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  List partition table(s)
           fdisk -s PARTITION           Give partition size(s) in blocks
           fdisk -v                     Give fdisk version
    Here DISK is something like /dev/hdb or /dev/sda
    and PARTITION is something like /dev/hda7
    -u: give Start and End in sector (instead of cylinder) units
    -b 2048: (for certain MO disks) use 2048-byte sectors
cs: Použití: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Změní tabulku rozdělení disku
             fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  Vypíše tabulku rozdělení disku
             fdisk -s ODDÍL               Vypíše velikost diskového oddílu
                                          v blocích
             fdisk -v                     Vypíše informace o verzi
    DISK je něco jako /dev/hdb či /dev/sda a ODDÍL je něco jako /dev/hda7
    -u: vrací Začátek a Konec v sektorech (místo cylindrech)
    -b 2048: (pro některé MO jednotky) použije 2048bajtové sektory

en: Usage: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] device
    E.g.: fdisk /dev/hda  (for the first IDE disk)
      or: fdisk /dev/sdc  (for the third SCSI disk)
      or: fdisk /dev/eda  (for the first PS/2 ESDI drive)
      or: fdisk /dev/rd/c0d0  or: fdisk /dev/ida/c0d0  (for RAID devices)
      ...
cs: Použití: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] zařízení
    Např: fdisk /dev/hda  (pro první IDE disk)
      či: fdisk /dev/sdc  (pro třetí SCSI disk)
      či: fdisk /dev/eda  (pro první PS/2 ESDI disk)
      či: fdisk /dev/rd/c0d0  či: fdisk /dev/ida/c0d0  (pro RAID zařízení)
      …

en: Unable to open %s
cs: %s nelze otevřít

en: Unable to read %s
cs: %s nelze číst

en: Unable to seek on %s
cs: Ukazovátko nelze posunout na %s.

en: Unable to write %s
cs: %s nelze uložit

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
cs: volání BLKGETSIZE ioctl pro %s selhalo

en: Unable to allocate any more memory
cs: Nelze alokovat více paměti

en: Fatal error
cs: Fatální chyba

en:    a   toggle a read only flag
cs:    a   přepne příznak "pouze pro čtení"

en:    b   edit bsd disklabel
cs:    b   úprava bsd popisu disku

en:    c   toggle the mountable flag
cs:    c   přepne příznak "připojitelný"

en:    d   delete a partition
cs:    d   smaže diskový oddíl

en:    l   list known partition types
cs:    l   vypíše známé typy diskových oddílů

en:    n   add a new partition
cs:    n   vytvoří nový diskový oddíl

en:    o   create a new empty DOS partition table
cs:    o   vytvoří prázdnou tabulku rozdělení disků typu IBM (DOS)

en:    p   print the partition table
cs:    p   vypíše tabulku rozdělení disku

en:    s   create a new empty Sun disklabel
cs:    s   vytvoří prázdný Sun popis disku

en:    t   change a partition's system id
cs:    t   změní id diskového oddílu

en:    u   change display/entry units
cs:    u   změní jednotky v nichž jsou vypisovány informace

en:    v   verify the partition table
cs:    v   ověří tabulku rozdělení disku

en:    w   write table to disk and exit
cs:    w   uloží tabulku rozdělení disku a ukončí program

en:    x   extra functionality (experts only)
cs:    x   rozšiřující funkce (pouze pro odborníky)

en:    a   select bootable partition
cs:    a   nastaví startovací diskový oddíl

en:    b   edit bootfile entry
cs:    b   úprava položky startovacího souboru

en:    c   select sgi swap partition
cs:    c   nastaví SGI odkládací diskový oddíl

en:    a   toggle a bootable flag
cs:    a   přepne příznak "startovací"

en:    c   toggle the dos compatibility flag
cs:    c   přepne příznak "DOS kompatibilní"

en:    a   change number of alternate cylinders
cs:    a   změní množství alternativních cylindrů

en:    c   change number of cylinders
cs:    c   změní množství cylindrů

en:    d   print the raw data in the partition table
cs:    d   vypíše tabulku rozdělení disku (tak jak je uložena na disku)

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
cs:    e   změní množství extra sektorů na stopu

en:    h   change number of heads
cs:    h   změní množství hlav

en:    i   change interleave factor
cs:    i   změní prokládací faktor

en:    o   change rotation speed (rpm)
cs:    o   změní rychlost otáčení

en:    s   change number of sectors/track
cs:    s   změní počet sektorů/stopu

en:    y   change number of physical cylinders
cs:    y   změní počet fyzických cylindrů

en:    b   move beginning of data in a partition
cs:    b   posune počátek dat v diskovém oddílu

en:    e   list extended partitions
cs:    e   vypíše rozšířené diskové oddíly

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
cs:    g   vytvoří tabulku rozdělení disku typu IRIX (SGI)

en:    f   fix partition order
cs:    f   opraví řazení diskových oddílů

en: You must set
cs: Musíte nastavit

en: heads
cs: hlavy

en: sectors
cs: sektory

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
cs: %s%s.
    Můžete tak učinit z nabídky rozšiřujících funkcí.

en:  and
cs:  a

en: 
    The number of cylinders for this disk is set to %d.
    There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
    and could in certain setups cause problems with:
    1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
    2) booting and partitioning software from other OSs
       (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)
cs: 
    Počet cylindrů tohoto disku je nastaven na %d.
    Na tom není nic špatného, ale jelikož je to více než 1024,
    může za určitých okolností dojít k problémům:
    1) s programy spouštěnými při startu (např. staré verze LILA)
    2) s programy pro správu diskových oddílů z jiných OS
       (např. DOS FDISK, OS/2 FDISK)

en: Bad offset in primary extended partition
cs: Chybný posun v primárním diskovém oddílu

en: Warning: omitting partitions after #%d.
    They will be deleted if you save this partition table.
cs: Varování: vynechávám oddíly po čísle %d.
    Pokud tuto tabulku rozdělení disku uložíte, budou ztraceny.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
cs: Varování: nadbytečný ukazatel na link v tabulce rozdělení disku %d.

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
cs: Varování: nadbytečná data v tabulce rozdělení disku %d ignorována.

en: Building a new DOS disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
cs: Vytvářím novou DOSOVOU tabulku rozdělení disku. Změny budou uloženy pouze do
    paměti, dokud se nerozhodnete je uložit na disk. Poté již nebudou stará data
    pochopitelně dostupná.

en: Note: sector size is %d (not %d)
cs: Pozor: velikost sektoru je %d (nikoliv %d)

en: You will not be able to write the partition table.
cs: Nebudete moci uložit tabulku rozdělení disku.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
cs: Tento disk má magické signatury DOSU i BSD.
    Pro vstup do BSD režimu použijte příkaz „b“.

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
cs: Zařízení neobsahuje ani DOSOVOU tabulku rozdělení disku, ani SUN či SGI popis
    disku

en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

en: Ignoring extra extended partition %d
cs: Nadbytečný rozšířený diskový oddíl %d ignorován.

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
cs: Varování: chybný příznak 0x%04x tabulky rozdělení disku %d bude opraven zápisem(w)

en: 
    got EOF thrice - exiting..
cs: 
    třikrát jsem nalezl EOF - končím..

en: Hex code (type L to list codes):
cs: Šestnáctkově (L vypíše kódy):

en: %s (%u-%u, default %u):
cs: %s (%u-%u, implicitně %u):

en: Using default value %u
cs: Používám implicitní hodnotu %u

en: Value out of range.
cs: Hodnota je mimo meze.

en: Partition number
cs: Číslo diskového oddílu

en: Warning: partition %d has empty type
cs: Varování: diskový oddíl %d nemá určen typ

en: Selected partition %d
cs: Vybrán oddíl %d

en: No partition is defined yet!
cs: Ještě nejsou definovány žádné diskové oddíly!

en: All primary partitions have been defined already!
cs: Již byly definovány všechny primární diskové oddíly!

en: cylinder
cs: cylindr

en: sector
cs: sektor

en: Changing display/entry units to %s
cs: Měním jednotky v nichž jsou vypisovány informace na %s

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
cs: VAROVÁNÍ: diskový oddíl %d je rozšířeným diskovým oddílem

en: DOS Compatibility flag is set
cs: Příznak DOSOVÉ kompatibility je nastaven.

en: DOS Compatibility flag is not set
cs: Příznak DOSOVÉ kompatibility není nastaven.

en: Partition %d does not exist yet!
cs: Diskový oddíl %d zatím neexistuje!

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
cs: Na mnoha systémech (ale ne na Linuxu) typ 0 označuje
    volný prostor. Vytvářet diskové oddíly typu 0 není moudré.
    Diskový oddíl můžete smazat pomocí příkazu „d“.

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
cs: Nemůžete měnit běžné diskové oddíly na rozšířené a zpět. Nejdříve jej smažte.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
cs: Zvažte zda by nebylo vhodné ponechat diskový oddíl 3 jako Celý disk (5),
    neboť SunOS/Solaris to očekává a i Linux tomu dává přednost.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6)as IRIX expects it.
cs: Zvažte zda by nebylo vhodné ponechat diskový oddíl 9 jako hlavičku svazku (0),
    a diskový oddíl 11 jako celý svazek (6), neboť IRIX to očekává.

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
cs: Typ diskového oddílu %d byl změněn na %x (%s).

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
cs: Diskový oddíl %d má rozdílný fyzický a logický začátek (nelinuxový?):

en:      phys=(%d, %d, %d)
cs:      fyz=(%d, %d, %d)

en: logical=(%d, %d, %d)
cs: logický=(%d, %d, %d)

en: Partition %d has different physical/logical endings:
cs: Diskový oddíl %d má rozdílný fyzický a logický konec:

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
cs: Diskový oddíl %i nezačíná na hranici cylindru:

en: should be (%d, %d, 1)
cs: mělo by být (%d, %d, 1)

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
cs: Diskový oddíl %i nekončí na hranici cylindru.

en: should be (%d, %d, %d)
cs: mělo by být (%d, %d, %d)

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
cs: 
    Disk %s: %'ld MB, %'lld bajtů

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
cs: 
    Disk %s: %'ld,%ld GB, %'lld bajtů

en: %d heads, %d sectors/track, %d cylinders
cs: hlav: %d, sektorů na stopu: %d, cylindrů: %d

en: , total %llu sectors
cs: , celkem %'llu sektorů

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
cs: Jednotky = %s po %d * %d = %'d bajtech

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
cs: Diskové oddíly jsou již seřazeny.

en: This doesn't look like a partition table
    Probably you selected the wrong device.
cs: Toto nevypadá jako tabulka rozdělení disku.
    Pravděpodobně jste zvolili špatné zařízení.

en: %*s Boot      Start         End      Blocks   Id  System
cs: %*s Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém

en: Device
cs: Zařízení

en: 
    Partition table entries are not in disk order
cs: 
    Diskové oddíly jsou chybně seřazeny

en: 
    Disk %s: %d heads, %d sectors, %d cylinders
cs: 
    Disk %s: hlav: %d, sektorů: %d, cylindrů: %d

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl     Start      Size ID
cs: Č. AF  Hd Sek  Cyl  Hd Sek  Cyl    Začátek     Vel. Id

en: Warning: partition %d contains sector 0
cs: Varování: diskový oddíl %d obsahuje sektor 0

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
cs: Diskový oddíl %d: hlava %d má větší číslo než je maximum %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %d
cs: Diskový oddíl %d: sektor %d má větší číslo než je maximum %d

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
cs: Diskový oddíl %d: cylindr %d má větší číslo než je maximum %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
cs: Diskový oddíl %d: předchozí sektory %d nesouhlasí s úhrnem %d

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
cs: Varování: chybný počátek dat v diskovém oddílu %d

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
cs: Varování: diskový oddíl %d přesahuje do diskového oddílu %d.

en: Warning: partition %d is empty
cs: Varování: diskový oddíl %d je prázdný.

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
cs: Logický diskový oddíl %d přesahuje mimo diskový oddíl %d.

en: Total allocated sectors %d greater than the maximum %lld
cs: Celkový počet alokovaných sektorů (%'d) je větší než maximum (%'lld).

en: %lld unallocated sectors
cs: Nealokovaných sektorů: %'lld

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
cs: Diskový oddíl %d je již definován. Před opětovným vytvořením jej musíte
    nejprve smazat.

en: Sector %d is already allocated
cs: Sektor %d je již alokován

en: No free sectors available
cs: Nejsou žádné volné sektory.

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
cs: 	Promiňte, ale tento program neumí zacházet s AIXovými diskovými
    	jmenovkami. Chcete-li přidat oddíl typu DOS, nejprve vytvořte
    	 novu prázdnou DOSOVOU tabulku rozdělení disku (příkaz „o“).
    	VAROVÁNÍ: Tímto přijdete o současný obsah disku.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
cs: Musíte nejprve některé smazat a přidat rozšířený diskový oddíl.

en: All logical partitions are in use
cs: Všechny logické oddíly jsou obsazeny

en: Adding a primary partition
cs: Přidávám primární diskový oddíl

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
cs: Příkaz
       %s
       p   primární diskový oddíl (1-4)

en: l   logical (5 or over)
cs: l   logický diskový oddíl (5 nebo více)

en: e   extended
cs: e   rozšířený diskový oddíl

en: Invalid partition number for type `%c'
cs: Chybné číslo diskového oddílu pro typ „%c“.

en: The partition table has been altered!
cs: Tabulka rozdělení disku byla změněna!

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
cs: Volám ioctl() pro znovunačtení tabulky rozdělení disku.

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table.
    The new table will be used at the next reboot.
cs: 
    VAROVÁNÍ: Znovunačtení tabulky rozdělení disku selhalo s chybou %d: %s.
    Jádro stále používá starou tabulku.
    Nová tabulka se použije až po příštím restartu.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
cs: 
    VAROVÁNÍ: Pokud jste vytvořil či změnil nějaké
    DOS 6.x diskové oddíly, přečtěte si prosím manuálovou
    stránku programu fdisk, abyste získal dodatečné informace.

en: 
    Error closing file
cs: 
    Chyba při zavírání souboru

en: Syncing disks.
cs: Synchronizují se disky.

en: Partition %d has no data area
cs: Diskový oddíl %d neobsahuje datovou oblast.

en: New beginning of data
cs: Nový začátek dat

en: Expert command (m for help):
cs: Příkaz pro odborníky (m pro nápovědu):

en: Number of cylinders
cs: Počet cylindrů

en: Number of heads
cs: Počet hlav

en: Number of sectors
cs: Počet sektorů

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
cs: Varování: nastaven posun sektoru kvůli kompatibilitě s DOSEM

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
cs: Na disku %s není korektní tabulka rozdělení disku.

en: Cannot open %s
cs: %s nelze otevřít.

en: cannot open %s
cs: %s nelze otevřít.

en: %c: unknown command
cs: příkaz %c není znám

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
cs: Toto jádro detekuje velikost sektoru automaticky - přepínač -b ignorován

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
cs: Varování: přepínač -b (nastavení velikosti sektoru) by měl být použit s jedním
              zadaným zařízením.

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
cs: Na %s nalezen OSF/1 popis disku. Spouštím režim popisu disku.

en: Command (m for help):
cs: Příkaz (m pro nápovědu):

en: 
    The current boot file is: %s
cs: 
    Aktuální startovací soubor: %s

en: Please enter the name of the new boot file:
cs: Zadejte název nového startovacího souboru:

en: Boot file unchanged
cs: Startovací soubor nebyl změněn.

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
cs: 
    	Pro SGI diskové oddíly nejsou k dispozici žádné rozšiřující funkce.

en: SGI volhdr
cs: Hlavička SGI svazku

en: SGI volume
cs: SGI svazek

en: SGI xfs
cs: SGI XFS

en: Linux native
cs: Linux nativní

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
cs: Popis nesmí podle MIPS Computer Systems, Inc obsahovat více než 512 bajtů

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
cs: Nalezl jsem SGI popis disku s chybným kontrolním součtem.

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * %d bytes
cs: 
    Disk %s (SGI tabulka rozdělení disku): hlav: %d, sektorů: %d,
    cylindrů: %d, fyzických cylindrů: %d
    extra sektorů/cyl: %d, prokládání: %d:1
    %s
    Jednotky = %s po %d * %d bajtech

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * %d bytes
cs: 
    Disk %s (SGI tabulka rozdělení disku): hlav: %d, sektorů: %d, cylindrů: %d
    Jednotky = %s po %d * %d bajtech

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
cs: ----- diskové oddíly -----
    Od# %*s  Info      Začátek     Konec Sektory  Id  Systém

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
cs: ----- bootinfo -----
    Startovací soubor: %s
    ----- adresářové položky -----

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
cs: %2d: %-10s sektor%5u velikost%8u

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
cs: 
    Chybný startovací soubor!
    	Startovací soubor musí být zadán plným názvem, např.
    	"/unix" či "/unix.save".

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
cs: 
    	Název startovacího souboru je příliš dlouhý: 16 bajtů je maximum.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
cs: 
    	Startovací soubor musí být zadán plným názvem.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
cs: 
    Uvědomte si, že existence startovacího souboru není ověřována.
    	Implicitně se použije "/unix" a jako záloha "/unix.save".

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
cs: 
    	Startovací soubor byl změněn na "%s".

en: More than one entire disk entry present.
cs: Existuje více než jedna položka celého disku.

en: No partitions defined
cs: Nejsou definovány žádné diskové oddíly

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
cs: IRIX preferuje, když Diskový oddíl 11 zaujímá celý disk.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
cs: Diskový oddíl zaujímající celý disk by měl začínat blokem 0,
    nikoliv blokem %d.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
cs: Diskový oddíl zaujímající celý disk má velikost  v blocích pouze %d,
    ale velikost disku v blocích je %d.

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
cs: Jeden Diskový Oddíl (#11) by měl zaujímat celý disk.

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
cs: Diskový oddíl %d nezačíná na hranici cylindru.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
cs: Diskový oddíl %d nekončí na hranici cylindru.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
cs: Diskové oddíly %d a %d se navzájem překrývají %d sektory.

en: Unused gap of %8u sectors - sectors %8u-%u
cs: Nevyužívaný prostor o velikosti %'8u sektorů – sektory %8u-%u

en: 
    The boot partition does not exist.
cs: 
    Startovací diskový oddíl neexistuje.

en: 
    The swap partition does not exist.
cs: 
    Diskový oddíl pro odkládací prostor neexistuje.

en: 
    The swap partition has no swap type.
cs: 
    Diskový oddíl pro odkládací prostor nemá zadán typ.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
cs: 	Vybral jste si neobvyklý název pro startovací soubor.

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
cs: Lituji, můžete měnit značku neprázdných diskových oddílů.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
cs: Doporučuje se, aby diskový oddíl začínající na pozici 0 byl typu
    „SGI volhdr“. IRIX jej používá k přístupu k nástrojům jako je sash
    a fx. Výjimkou je pouze „SGI svazek“ zaujímající celý disk.
    Zadejte ANO, pokud jste si jist, že chcete označit tento diskový oddíl jinak.

en: YES
cs: ANO

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
cs: Víte, že na Vašem disku se diskové oddíly překrývají?

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
cs: Pokouším se automaticky vytvořit položku pro celý disk.

en: The entire disk is already covered with partitions.
cs: Diskové oddíly již zabírají celý prostor disky.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
cs: Diskové oddíly se překrývají. Nejprve to opravte!

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
cs: Doporučuje se, aby jedenáctý diskový oddíl zaujímal celý
    prostor disku a byl typu „SGI svazek“

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
cs: Takto se diskové oddíly budou navzájem překrývat. Nejprve to opravte!

en:  Last %s
cs:  Poslední %s

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
cs: Vytvářím nový SGI popis disku. Změny budou uloženy pouze do paměti,
    dokud se nerozhodnete je uložit na disk. Poté již nebudou stará data
    pochopitelně dostupná.

en: Warning:  BLKGETSIZE ioctl failed on %s.  Using geometry cylinder value of %d.
    This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
cs: Varování: ioctl BLKGETSIZE selhalo na %s. Pro geometrii používám počet
    cylindrů %d.
    Tato hodnota může být zkrácena pro zařízení > 33,8 GB.

en: Trying to keep parameters of partition %d.
cs: Pokouším se zachovat parametry diskového oddílu %d.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
cs: ID=%02x	ZAČÁTEK=%d	DÉLKA=%d

en: Empty
cs: Prázdný prostor

en: Whole disk
cs: Celý disk

en: Linux raid autodetect
cs: Linux RAID samorozpoznatelný

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
cs: Nalezl jsem sun popis disku s chybných kontrolním součtem.
    Pravděpodobně budete muset nastavit všechny hodnoty jako hlavy, sektory,
    cylindry a diskové oddíly, nebo vytvořit novou tabulku (příkaz s v hlavní
    nabídce)

en: Autoconfigure found a %s%s%s
cs: Automatická konfigurace nalezla %s%s%s

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
cs: Vytvářím novou sun popis disku. Změny budou uloženy pouze do paměti,
    dokud se nerozhodnete je uložit na disk. Poté již nebudou stará data
    pochopitelně dostupná.

en: Drive type
       ?   auto configure
       0   custom (with hardware detected defaults)
cs: Typ disku
       ?   automatická konfigurace
       0   uživatelská konfigurace (s detekovaným implicitním nastavením)

en: Select type (? for auto, 0 for custom):
cs: Zadejte typ (? pro auto, 0 pro uživatelský):

en: Autoconfigure failed.
cs: Automatická konfigurace selhala.

en: Sectors/track
cs: Sektorů/stopu

en: Alternate cylinders
cs: Alternativní cylindry

en: Physical cylinders
cs: Fyzické cylindry

en: Rotation speed (rpm)
cs: Rychlost otáčení (otm)

en: Interleave factor
cs: Interleave faktor

en: Extra sectors per cylinder
cs: Extra sektory na cylindr

en: You may change all the disk params from the x menu
cs: Všechny parametry disku můžete změnit z nabídky x

en: 3,5" floppy
cs: 3,5" pružný disk

en: Linux custom
cs: Linux uživatelský

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
cs: Diskový oddíl %d nekončí na hranici cylindru.

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
cs: Diskový oddíl %d přesahuje do jiných v sektorech %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
cs: Nevyužívaný prostor - sektory 0-%d

en: Unused gap - sectors %d-%d
cs: Nevyužívaný prostor - sektory %d-%d

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
cs: Jiné diskové oddíly již zaujímá celý disk.
    Smažte/zmenšete nějaké a zkuste to znovu.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
cs: Třetí diskový oddíl nezabírá celý disk, ale vaše hodnota %d %s
    zaujímá jiné diskové oddíly. Vaše položka byla změněna na %d %s.

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
cs: Pokud chcete zachovat kompatibilitu se SunOS/Solarisem, zvažte ponechání
    tohoto diskového oddílu jako Celého disku (5), začínajícího na 0 o délce
    v sektorech %u

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
cs: Doporučuje se, aby diskový oddíl začínající na posunu 0 byl typu
    UFS, EXT2FS či SunOS swap. Vytvoření odkládacího prostoru pro Linux
    na tomto místě by mohlo zničit tabulku rozdělení disku a startovací blok.
    Zadejte YES, pokud jste si jist, že chcete tento diskový oddíl označit 82
    (odkládací prostor pro Linux):

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
cs: 
    Disk %s (Sun tabulka rozdělení disku): hlav: %d, sektorů: %d, otm: %d,
    cylindrů: %d, alternativních cylindrů: %d, fyzických cylindrů: %d
    extra sektorů/cyl: %d, interleave: %d:1
    %s
    Jednotky = %s po %d * 512 bajtech

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
cs: 
    Disk %s (Sun tabulka rozdělení disku): hlav: %d, sektorů: %d, cylindrů: %d
    Jednotky = %s po %d * 512 bajtech

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
cs: %*s Příznak Začátek     Konec  Bloky    Id  Systém

en: Number of alternate cylinders
cs: Počet alternativních cylindrů

en: Number of physical cylinders
cs: Počet fyzických cylindrů

en: Extended
cs: Rozšířený

en: AIX bootable
cs: AIX startovací

en: OS/2 Boot Manager
cs: OS/2 zavaděč

en: W95 Ext'd (LBA)
cs: W95 Rozš. (LBA)

en: Hidden FAT12
cs: Skrytá FAT12

en: Hidden FAT16 <32M
cs: Skrytá FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
cs: Skrytá FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
cs: Skrytá HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
cs: Skrytá W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
cs: Skrytá W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
cs: Skrytá W95 FAT16 (LBA)

en: QNX4.x 2nd part
cs: QNX4.x 2. část

en: QNX4.x 3rd part
cs: QNX4.x 3. část

en: GNU HURD or SysV
cs: GNU HURD či SysV

en: Novell Netware 286
cs: Novell NetWare 286

en: Novell Netware 386
cs: Novell NetWare 386

en: Old Minix
cs: Starý Minix

en: Minix / old Linux
cs: Minix / starý Linux

en: Linux swap / Solaris
cs: Linux swap/Solaris

en: OS/2 hidden C: drive
cs: OS/2 skrytý C: disk

en: Linux extended
cs: Linux rozšířený

en: NTFS volume set
cs: NTFS svazek

en: IBM Thinkpad hibernation
cs: IBM Thinkpad hibernace

en: Darwin boot
cs: Darwin bootovací

en: BSDI fs
cs: BSDI SS

en: Boot Wizard hidden
cs: Skrytý Boot Wizard

en: Solaris boot
cs: Zavaděč Solarisu

en: Non-FS data
cs: data mimo SS

en: CP/M / CTOS / ...
cs: CP/M / CTOS / …

en: DOS R/O
cs: DOS pro čtení

en: BeOS fs
cs: BeOS SS

en: Linux/PA-RISC boot
cs: zavaděč Linux/PA-RISCu

en: DOS secondary
cs: DOS sekundární

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
cs: chyba posunu ukazovátka na %s - ukazovátko nelze posunout na %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
cs: chyba při posunu ukazovátka: požadavek 0x%08x%08x, výsledek 0x%08x%08x

en: out of memory - giving up
cs: nedostatek paměti - končím

en: read error on %s - cannot read sector %lu
cs: chyba čtení na %s - sektor %lu nelze číst

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
cs: CHYBA: sektor %lu nenese stopy MS-DOSU

en: write error on %s - cannot write sector %lu
cs: chyba zápisu na %s - sektor %lu nelze zapsat

en: cannot open partition sector save file (%s)
cs: soubor pro uložení sektorů (%s) nelze otevřít

en: write error on %s
cs: chyba zápisu na %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
cs: volání stat pro soubor s uloženými sektory (%s) selhalo

en: partition restore file has wrong size - not restoring
cs: soubor s uloženými sektory má chybnou velikost - nebude obnoven

en: out of memory?
cs: nedostatek paměti?

en: cannot open partition restore file (%s)
cs: soubor s uloženými sektory (%s) nelze otevřít

en: error reading %s
cs: chyba při čtení %s

en: cannot open device %s for writing
cs: zařízení %s nelze otevřít pro zápis

en: error writing sector %lu on %s
cs: chyba při zápisu sektoru %lu na %s

en: Disk %s: cannot get geometry
cs: Disk %s: geometrii nelze zjistit

en: Disk %s: cannot get size
cs: Disk %s: velikost nelze zjistit

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
cs: Varování: začátek=%lu - to vypadá spíše jako diskový oddíl nežli
    celý disk. Použití fdisku je v tom případě pravděpodobně zbytečné
    [Použijte přepínač --force pokud to opravdu chcete.]

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
cs: Varování: dle HDIO_GETGEO je počet hlav %lu

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
cs: Varování: dle HDIO_GETGEO je počet sektorů %lu

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
cs: Varování: dle BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO je počet cylindrů %lu

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
cs: Varování: podivný počet sektorů (%lu) - obvykle nebývá více než 63
    To způsobí problémy všem programům, které používají CHS adresování.

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
cs: 
    Disk %s: cylindrů: %lu, hlav: %lu, sektorů/stopu: %lu

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
cs: %s diskového oddílu %s má chybný počet hlav: %lu (mělo by být 0-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
cs: %s diskového oddílu %s má chybný počet sektorů: %lu (mělo by být 1-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
cs: %s diskového oddílu %s má chybný počet cylindrů: %lu (mělo by být 0-%lu)

en: Id  Name
cs: Id  Název

en: Re-reading the partition table ...
cs: Načítám znovu tabulku rozdělení disku…

en: The command to re-read the partition table failed
    Reboot your system now, before using mkfs
cs: Nepodařilo se znovu načíst tabulku rozdělení disku.
    Restartujte nyní, před použitím mkfs, systém.

en: Error closing %s
cs: Chyba při zavírání %s

en: %s: no such partition
cs: diskový oddíl %s neexistuje

en: unrecognized format - using sectors
cs: Neznámý formát - používám sektory

en: # partition table of %s
cs: # tabulka rozdělení disku pro %s

en: unimplemented format - using %s
cs: nepoužívaný formát - používám %s

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
cs: Jednotky = cylindry po %lu bajtech, bloky po 1024 bajtech, počítáno od %d

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
cs: Zařízení  Boot Začátek   Konec Cyldrů   Bloků     Id  Systém

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
cs: Jednotky = sektory po 512 bajtech, počítáno od %d

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
cs: Zařízení  Boot    Začátek     Konec Sektorů   Id  Systém

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
cs: Jednotky = bloky po 1024 bajtech, počítáno od %d

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
cs: Zařízení  Boot   Začátek     Konec  Bloků     Id  Systém

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
cs: Jednotky = mebibajty po 1048576 bajtech, bloky po 1024 bajtech, počítáno od %d

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
cs: Zařízení  Boot Začátek Konec  MiB    Bloků     Id  Systém

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
cs: 		začátek: (c,h,s) předpoklad (%ld,%ld,%ld) nalezeno (%ld,%ld,%ld)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
cs: 		konec: (c,h,s) předpoklad (%ld,%ld,%ld) nalezeno (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
cs: diskový oddíl končí na cylindru %ld, t.j. za koncem disku

en: No partitions found
cs: Nebyly nalezeny žádné diskové oddíly

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
cs: Varování: Zdá se, že tabulka rozdělení disku byla vytvořena
    pro C/H/S=*/%ld/%ld (místo %ld/%ld/%ld).
    Zobrazuji za použití této geometrie.

en: no partition table present.
cs: Nebyla nalezena žádná tabulka rozdělení disku.

en: strange, only %d partitions defined.
cs: Zvláštní - počet definovaných diskových oddílů je pouze %d.

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
cs: Varování: diskový oddíl %s má velikost 0 a není označen jako prázdný.

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
cs: Varování: diskový oddíl %s má velikost 0 a je startovací.

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
cs: Varování: diskový oddíl %s má velikost 0 a nenulový začátek.

en: Warning: partition %s
cs: Varování: diskový oddíl %s

en: is not contained in partition %s
cs: není obsažen v diskovém oddílu %s.

en: Warning: partitions %s
cs: Varování: diskové oddíly %s

en: and %s overlap
cs: a %s se navzájem překrývají.

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
cs: Varování: diskový oddíl %s obsahuje část tabulky rozdělení disku (sektor %lu)
    a v případě zaplnění ji zničí

en: Warning: partition %s starts at sector 0
cs: Varování: diskový oddíl %s začíná na sektoru 0

en: Warning: partition %s extends past end of disk
cs: Varování: diskový oddíl %s přesahuje za konec disku.

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
cs: Pouze jeden z primárních diskových oddílů může být rozšířeným.
     (ačkoliv v Linux to není problém)

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
cs: Varování: diskový oddíl %s nezačíná na hranici cylindru.

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
cs: Varování: diskový oddíl %s nekončí na hranici cylindru.

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
cs: Varování: více než jeden primární diskový oddíl je označen jako startovací.
    LILU to nečiní problémy, ale DOS MBR z tohoto disku nenastartuje.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
cs: Varování: obyčejně je možné startovat pouze z primárních diskových oddíl|ů.
    LILO nebude brát ohled na příznak 'startovací'.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
cs: Varování: žádný primární diskový oddíl není označen jako startovací.
    LILU to nečiní problémy, ale DOS z tohoto disku nenastartuje.

en: start
cs: začátek

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
cs: diskový oddíl %s: začátek: (c,h,s) předpoklad (%ld,%ld,%ld), nalezeno
    (%ld,%ld,%ld)

en: end
cs: konec

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
cs: diskový oddíl %s: konec: (c,h,s) předpoklad (%ld,%ld,%ld), nalezeno
    (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
cs: diskový oddíl %s končí na cylindru %ld, t.j. za koncem disku

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
cs: Varování: začátek rozšířeného diskového oddílu posunut z %ld na %ld.
    (Pouze pro účely výpisu. Neměňte jeho obsah.)

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
cs: Varování: rozšířený diskový oddíl nezačíná na hranici cylindru.
    DOS a Linux budou jeho obsah interpretovat rozdílně.

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
cs: příliš mnoho diskových oddílů - ignoruji > %d

en: tree of partitions?
cs: strom diskových oddílů?

en: detected Disk Manager - unable to handle that
cs: nalezen Disk Manager - s tím neumím pracovat

en: DM6 signature found - giving up
cs: nalezen DM6 podpis - končím

en: strange..., an extended partition of size 0?
cs: zvláštní…, rozšířený diskový oddíl o velikosti 0?

en: strange..., a BSD partition of size 0?
cs: zvláštní…, BSD diskový oddíl o velikosti 0?

en:  %s: unrecognized partition table type
cs:  %s: nerozpoznaný typ tabulky rozdělení disku

en: -n flag was given: Nothing changed
cs: byl zadán přepínač -n: Nic nebylo změněno

en: Failed saving the old sectors - aborting
cs: Chyba při ukládání starých sektorů - končím

en: Failed writing the partition on %s
cs: Chyba při zápisu na diskový oddíl %s

en: long or incomplete input line - quitting
cs: příliš dlouhý či neúplný řádek - končím

en: input error: `=' expected after %s field
cs: vstupní chyba: po položce %s jsem očekával znak „=“

en: input error: unexpected character %c after %s field
cs: vstupní chyba: neočekávaný znak %c po položce %s

en: unrecognized input: %s
cs: nerozpoznaný vstup: %s

en: number too big
cs: číslo je příliš veliké

en: trailing junk after number
cs: nesmysly za číslem

en: no room for partition descriptor
cs: není místo pro popis diskového oddílu

en: cannot build surrounding extended partition
cs: okolní rozšiřující diskový oddíl nelze vytvořit

en: too many input fields
cs: příliš mnoho vstupních položek

en: No room for more
cs: Již nejsou volné bloky

en: Illegal type
cs: Chybný typ

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
cs: Varování: zadaná velikost(%lu) překračuje maximální povolenou velikost (%lu)

en: Warning: empty partition
cs: Varování: prázdný diskový oddíl

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
cs: Varování: chybný začátek diskového oddílu (dřívější %lu)

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
cs: nerozpoznaný příznak 'startovací' - zvolte - či *

en: partial c,h,s specification?
cs: neúplná c,h,s specifikace?

en: Extended partition not where expected
cs: Rozšířený diskový oddíl na neočekávaném místě

en: bad input
cs: chybný vstup

en: too many partitions
cs: příliš mnoho diskových oddílů

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
cs: Vstup v následujícím formátu; chybějící položky budou nahrazeny implicitními
    hodnotami.
    <začátek> <velikost> <typ [E,S,L,X,hex]> <startovací [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Obvykle je třeba zadat pouze <začátek> a <velikost> (a možná <typ>).

en: Usage: %s [options] device ...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČE] ZAŘÍZENÍ…

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
cs: zařízení: něco jako /dev/hda či /dev/sda

en: useful options:
cs: užitečné přepínače:

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
cs:     -s [či --show-size]: vypíše velikost diskového oddílu

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
cs:     -c [či --id]:        vypíše či změní Id diskového oddílu

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
cs:     -l [či --list]:      ke každému zařízení vypíše diskové oddíly

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
cs:     -d [či --dump]:      taktéž, ale ve formátu vhodném k dalšímu zpracování

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
cs:     -i [či --increment]: čísluje cylindry etc. od 1 místo od 0

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
cs:     -uS, -uB, -uC, -uM:  jako jednotky použije Sektory/Bloky/Cylindry či MB

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
cs:     -T [či --list-types]:vypíše známé typy diskových oddílů

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
cs:     -D [či --DOS]:       pro kompatibilitu s DOSEM: ubírá trochu místa

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
cs:     -R [či --re-read]:   donutí jádro znovu načíst tabulku rozdělení disku

en:     -N# :                change only the partition with number #
cs:     -N# :                změní pouze diskový oddíl s číslem #

en:     -n :                 do not actually write to disk
cs:     -n :                 žádné změny nebudou uloženy na disk

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
cs:     -O SOUBOR :           uloží změněné sektory do SOUBORU

en:     -I file :            restore these sectors again
cs:     -I SOUBOR :            obnoví tyto sektory ze SOUBORU

en:     -v [or --version]:   print version
cs:     -v [či --version]:   vypíše informace o verzi

en:     -? [or --help]:      print this message
cs:     -? [či --help]:      vypíše tuto nápovědu

en: dangerous options:
cs: nebezpečné přepínače:

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
cs:     -g [či --show-geometry]: vypíše informace o geometrii, které
                                        udržuje jádro

en:     -G [or --show-pt-geometry]: print geometry guessed from the partition table
cs:     -G [či --show-pt-geometry]: vypíše informace o geometrii, která
                                    byla odhadnuta z tabulky rozdělení disku

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
cs:     -x [či --show-extended]: vypíše informace o rozšířených diskových
                                 oddílech a na vstupu bude očekávat jejich popis

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
cs:     -L  [či --Linux]:      problémy nepodstatné pro Linux budou ignorovány

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
cs:     -q  [či --quiet]:      nebude vypisovat varovné hlášky

en:     You can override the detected geometry using:
cs:     Nalezenou geometrii můžete přepsat pomocí:

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
cs:     -C# [či --cylinders #]:nastaví počet cylindrů

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
cs:     -H# [či --heads #]:    nastaví počet hlav

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
cs:     -S# [či --sectors #]:  nastaví počet cylindrů

en: You can disable all consistency checking with:
cs: Ověřování konzistence můžete vypnout pomocí:

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
cs:     -f  [či --force]:      akceptuje veškeré - i nesmyslné - požadavky

en: Usage:
cs: Použití:

en: %s device		 list active partitions on device
cs: %s zařízení		 vypíše aktivní diskové oddíly na daném zařízení

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
cs: %s zařízení n1 n2 ... aktivuje diskové oddíly n1 ..., deaktivuje ostatní

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
cs: %s -An zařízení	 aktivuje diskový oddíl n, deaktivuje ostatní

en: no command?
cs: žádný příkaz?

en: total: %llu blocks
cs: celkový počet bloků: %'llu

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
cs: Použití: sfdisk --print-id zařízení číslo diskového oddílu

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
cs: Použití: sfdisk --change-id zařízení Id diskového oddílu

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
cs: Použití: sfdisk --id zařízení číslo diskového oddílu [Id]

en: can specify only one device (except with -l or -s)
cs: můžete zadat pouze jedno zařízení (výjimkou jsou přepínače -l a -s)

en: cannot open %s read-write
cs: %s nelze otevřít pro čtení i zápis.

en: cannot open %s for reading
cs: %s nelze otevřít pro čtení

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
cs: %s: %ld cylindrů, %ld hlav, %ld sektorů/stopu

en: Cannot get size of %s
cs: Nelze zjistit velikost %s

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
cs: chybný aktivní bajt: 0x%x místo 0x80

en: Done
cs: Hotovo

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
cs: Počet aktivních diskových oddílů je %d. LILU to nečiní problémy, ale DOS MBR
    nastartuje pouze z disku s jedním aktivním diskovým oddílem.

en: partition %s has id %x and is not hidden
cs: diskový oddíl %s má id %x a není skrytý

en: Bad Id %lx
cs: Id %lx je chybné

en: This disk is currently in use.
cs: Tento disk je právě používán.

en: Fatal error: cannot find %s
cs: Fatální chyba: %s nelze nalézt

en: Warning: %s is not a block device
cs: Varování: %s není blokovým zařízením

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
cs: Ověřuji, zda tento disk není právě používán…

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
cs: 
    Tento disk je právě používán - vytváření diskových oddílů není dobrým
    nápadem. Odpojte všechny systémy souborů a pomocí swapoff deaktivujte
    všechny odkládací prostory na tomto disku. K potlačení této kontroly můžete
    použít přepínač --no-reread.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
cs: Použijte přepínač --force k potlačení veškerých kontrol.

en: Old situation:
cs: Stará situace:

en: Partition %d does not exist, cannot change it
cs: Diskový oddíl %d neexistuje. Nelze jej změnit.

en: New situation:
cs: Nová situace:

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
cs: Toto rozložení diskových oddílů se mi nelíbí - nic neměním.
    (Pokud jej opravdu chcete použít, pak zadejte přepínač --force.)

en: I don't like this - probably you should answer No
cs: Toto se mi nelíbí - měl byste odpovědět NO

en: Are you satisfied with this? [ynq]
cs: Vyhovuje Vám to? [ynq]

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
cs: Uložit na disk? [ynq]

en: 
    sfdisk: premature end of input
cs: 
    sfdisk: předčasný konec vstupu

en: Quitting - nothing changed
cs: Končím - nebyly učiněny žádné změny

en: Please answer one of y,n,q
cs: Odpovězte prosím y,n či q

en: Successfully wrote the new partition table
cs: Nová tabulka rozdělení disku byla úspěšně uložena.

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
cs: Pokud jste vytvořil či změnil nějaké DOSOVÉ diskové oddíly - např. /dev/bla7,
    použijte dd(1) k vynulování prvních 512 bajtů: 'dd if=/dev/zero of=/dev/bla7
    bs=512 count=1' (viz fdisk(8)).

en: Try `getopt --help' for more information.
cs: Více informací získáte příkazem ?getopt --help“.

en: empty long option after -l or --long argument
cs: prázdná dlouhá volba po přepínači -l či --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
cs: neznámý shell po přepínači -s či --shell

en: Usage: getopt optstring parameters
cs: Použití: getopt řetězec-s-volbami přepínače

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
cs:        getopt [volby] [--] řetězec-s-volbami přepínače

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
cs:        getopt [volby] -o|--options řetězec-s-volbami [volby] [--]

en:               parameters
cs:               argumenty

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
cs:   -a, --alternative            Akceptuje dlouhé volby začínající jedním -

en:   -h, --help                   This small usage guide
cs:   -h, --help                   Vypíše tuto nápovědu

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
cs:   -l, --longoptions=dlouhvol   Rozpoznávané dlouhé volby

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
cs:   -n, --name=názevprog          Název, pod kterým jsou oznamovány chyby

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
cs:   -o, --options=krátvol        Rozpoznávané krátké volby

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
cs:   -q, --quiet                  Vypne oznamování chyb pomocí getopt(3)

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
cs:   -Q, --quiet-output           Žádný normální výstup

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
cs:   -s, --shell=shell            Nastaví konvence uzavíraní

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
cs:   -T, --test                   Testuje verzi getopt(1)

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
cs:   -u, --unqote                 neuzavře výstup do uvozovek

en:   -V, --version                Output version information
cs:   -V, --version                Vypíše informace o verzi

en: missing optstring argument
cs: chybí řetězec-s-volbami

en: getopt (enhanced) 1.1.4
cs: getopt (rozšířené) 1.1.4

en: internal error, contact the author.
cs: Vnitřní chyba, oznamte ji autorovi.

en: booted from MILO
cs: spuštěn pomocí MILO

en: Ruffian BCD clock
cs: hodnoty uloženy v BCD tvaru

en: clockport adjusted to 0x%x
cs: vstupně/výstupní port pro přístup k hodinám nastaven na 0x%x

en: funky TOY!
cs: použit přepínač --funky-toy!

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
cs: %s: 1000 neúspěšných pokusů o atomické provedení %s!

en: Cannot open /dev/port: %s
cs: /dev/port nelze otevřít: %s

en: I failed to get permission because I didn't try.
cs: Jelikož jsem se nesnažil, nepodařilo se mi získat práva pro přístup.

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
cs: %s: přístup k portu nelze získat:  volání iopl(3) selhalo.

en: Probably you need root privileges.
cs: Pravděpodobně je třeba mít práva superuživatele.

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
cs: Předpokládám, že hodiny reálného času jsou nastaveny na %s čas.

en: UTC
cs: greenwichský

en: local
cs: místní

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
cs: %s: Varování: neznámý formát třetího řádku v souboru adjtime

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
cs: (Očekáváno „UTC“, „LOCAL“ či nic.)

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
cs: Poslední oprava posunu proběhla %ld sekund od roku 1969.

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
cs: Poslední kalibrace proběhla %ld sekund od roku 1969.

en: Hardware clock is on %s time
cs: Hodiny reálného času jsou nastaveny na %s čas.

en: unknown
cs: neznámý

en: Waiting for clock tick...
cs: čekám na tik hodin…

en: ...got clock tick
cs: …hodiny tikly

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
cs: Hodiny reálného času obsahují chybné hodnoty: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
cs: Hodiny reálného času: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekund od roku 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
cs: Hodiny reálného času ukazují %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
cs: Nastavuji hodiny reálného času na %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekund od roku 1969

en: Clock not changed - testing only.
cs: Testovací režim - Čas nezměněn.

en: Time elapsed since reference time has been %.6f seconds.
    Delaying further to reach the next full second.
cs: Počet sekund uplynulých od referenčního času: %.6f.
    Čekám, dokud neuplyne další celá sekunda.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
cs: Registry hodin reálného času obsahují hodnoty, které jsou buď chybné (např.
    50tý den v měsíci), či mimo přípustný rozsah (např. rok 2095).

en: %s  %.6f seconds
cs: %s  %.6f sekundy

en: No --date option specified.
cs: Přepínač --date vyžaduje argument.

en: --date argument too long
cs: argument --date je příliš dlouhý

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
cs: Argument přepínače --date není platným datem. Konkrétně obsahuje uvozovky.

en: Issuing date command: %s
cs: Spouštím příkaz 'date': %s

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
cs: Příkaz 'date' nelze v shellu /bin/sh spustit. Volání popen() selhalo.

en: response from date command = %s
cs: odpověď příkazu 'date' = %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
cs: Od příkazu 'date' spuštěného programem %s, přišla nečekaná odpověď.
    Příkaz:
      %s
    Odpověď:
      %s

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
cs: Příkaz 'date' spuštěný programem %s místo převedeného času vrátil něco,
    co není celým číslem.
    Příkaz:
      %s
    Odpověď:
      %s

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
cs: Datum %s odpovídá %ld sekundám od roku 1969.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
cs: Systémový čas nelze podle hodin reálného času nastavit, protože neukazují
    platný čas.

en: Calling settimeofday:
cs: Volám settimeofday:

en: Not setting system clock because running in test mode.
cs: Testovací režim - systémový čas nezměněn.

en: Must be superuser to set system clock.
cs: Nastavit systémový čas může pouze superuživatel.

en: settimeofday() failed
cs: volání settimeofday() selhalo

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
cs: Neopravuji míru posunu, protože hodiny reálného času posledně obsahovaly
    neplatné hodnoty.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
cs: Neopravuji míru posunu, protože čas poslední kalibrace je nula, takže
    historie je nepoužitelná a je nutné provézt kalibraci znovu.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
cs: Neopravuji míru posunu, protože poslední kalibrace ještě neuplynul celý den.

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
cs: Hodiny se za posledních %2$d sekund rozešly o %1$.1f sekund, přestože míra posunu
    je nastavena na %3$f sekund/den.
    Opravuji míru posunu o %4$f sekund.

en: Time since last adjustment is %d seconds
cs: Počet sekund od poslední opravy: %d

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
cs: Potřebná změna času: sekund vpřed: %d ; sekund zpět: %.6f

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
cs: Testovací režim - soubor adjtime nezměněn.

en: Would have written the following to %s:
    %s
cs: Do %s by bylo uloženo následující:
    %s

en: Drift adjustment parameters not updated.
cs: Parametry opravy posunu nezměněny.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
cs: Hodiny reálného času obsahují neplatný čas, tudíž jej nelze opravit.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
cs: Potřebná oprava je menší než 1 sekunda, proto hodiny nenastavuji.

en: Using %s.
cs: Používám %s.

en: No usable clock interface found.
cs: Nebylo nalezeno žádné použitelné rozhraní k hodinám.

en: Unable to set system clock.
cs: Systémový čas nelze nastavit.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
cs: Jádro obsahuje hodnotu počátku epochy pro hodiny reálného času pouze na Alpha
    systémech.
    Tento program nebyl přeložen pro Alpha systém ( a tudíž pravděpodobně nyní
    neběží na Alphě). Ignorováno.

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
cs: Počátek epochy nelze z jádra zjistit.

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
cs: Jádro pokládá za počátek epochy %lu.

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
cs: Počátek epochy nastavíte pomocí přepínačů epoch a setepoch.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
cs: Testovací režim - počátek epochy na %d neměním.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
cs: Hodnotu počátku epochy v jádře nelze nastavit.

en: %s from util-linux-%s
cs: %s z util-linux-%s

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      --help        show this help
      --show        read hardware clock and print result
      --set         set the rtc to the time given with --date
      --hctosys     set the system time from the hardware clock
      --systohc     set the hardware clock to the current system time
      --adjust      adjust the rtc to account for systematic drift since 
                    the clock was last set or adjusted
      --getepoch    print out the kernel's hardware clock epoch value
      --setepoch    set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                    value given with --epoch
      --version     print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      --utc         the hardware clock is kept in coordinated universal time
      --localtime   the hardware clock is kept in local time
      --directisa   access the ISA bus directly instead of %s
      --badyear     ignore rtc's year because the bios is broken
      --date        specifies the time to which to set the hardware clock
      --epoch=year  specifies the year which is the beginning of the 
                    hardware clock's epoch value
      --noadjfile   do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                    either --utc or --localtime
cs: hwclock - nastavuje a zjišťuje reálný čas (RTC)
    
    Použití: hwclock [FUNKCE] [VOLBY…]
    
    Funkce:
      --help        vypíše tuto nápovědu
      --show        zjistí a vypíše aktuální stav hodin reálného času
      --set         nastaví RTC na hodnotu zadanou volbou --date
      --hctosys     nastaví systémový čas podle hodin reálného času
      --systohc     nastaví RTC podle aktuálního systémového času
      --adjust      opraví systematický posun, který nastal od poslední
                    opravy či nastavení RTC
      --getepoch    vypíše počátek epochy pro hodiny reálného času
      --setepoch    nastaví počátek epochy pro hodiny reálného času na hodnotu
                    zadanou volbou --epoch
      --version     vypíše označení verze na standardní výstup
    
    Volby: 
      --utc         hodiny reálného času jsou nastaveny na UTC
      --localtime   hodiny reálného času jsou nastaveny na místní čas
      --directisa   místo %s použije přímo ISA sběrnici
      --badyear     ignoruje rok RTC, protože BIOS je chybný
      --date        čas, na který budou nastaveny hodiny reálného času
      --epoch=ROK   nastaví počátek epochy pro hodiny reálného času na ROK
      --noadjfile   nepoužije /etc/adjtime. Vyžaduje použití buď --utc,
                    nebo --localtime

en:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
cs:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    nastaví typ alpha systému (viz hwclock(8))

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
cs: %s akceptuje pouze přepínače. Zadáno argumentů, které nejsou přepínači: %d

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
cs: Zadal jste vícero funkčních přepínačů.
    Program může provést v jeden okamžik právě jednu funkci.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
cs: %s: Přepínače --utc a --localtime nelze použít zároveň.

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
cs: %s: Volby --adjust a --noadjfile se vzájemně vylučují. Vy jste však použil obě.

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
cs: %s: Současně s --noadjfile musíte použít buď --utc, nebo --localtime

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
cs: Nebyl zadán platný čas, který mám nastavit. Hodiny nelze nastavit.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
cs: Hodiny reálného času může nastavit pouze superuživatel.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
cs: Hodiny reálného času může nastavit pouze superuživatel.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
cs: Hodnotu počátku epochy v jádře může nastavit pouze superuživatel.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
cs: Žádným ze známých způsobů nelze získat přístup k hodinám reálného času.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
cs: Pro zjištění podrobností použijte přepínač --debug.

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
cs: Ve smyčce se pokouším zjistit čas pomocí KDGHWCLK.

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
cs: volání KDGHWCLK ioctl selhalo.

en: Timed out waiting for time change.
cs: V Časovém limitu se nepodařilo zjistit čas.

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
cs: volání KDGHWCLK ioctl ve smyčce selhalo.

en: ioctl() failed to read time from %s
cs: čas se pomocí volání ioctl() pro %s nepodařilo zjistit

en: ioctl KDSHWCLK failed
cs: volání ioctl KDSHWCLK selhalo

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
cs: /dev/tty1 ani /dev/vc/1 nelze otevřít

en: KDGHWCLK ioctl failed
cs: volání ioctl KDGHWCLK selhalo

en: open() of %s failed
cs: %s nelze otevřít - volání open() selhalo

en: ioctl() to %s to read the time failed.
cs: čas se pomocí volání ioctl() pro %s nepodařilo zjistit

en: Waiting in loop for time from %s to change
cs: Čekám ve smyčce na změnu času z %s

en: %s does not have interrupt functions.
cs: %s nemá přerušovací funkce.

en: read() to %s to wait for clock tick failed
cs: tikání hodin nelze z %s číst - volání read() selhalo

en: select() to %s to wait for clock tick failed
cs: Čekání na tik hodin pomocí select() nad %s selhal

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
cs: Nedočkal jsem se tiku hodin pomocí select() nad %s

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
cs: obnovovací přerušení nelze vypnout - volání ioctl() pro %s selhalo

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
cs: obnovovací přerušení nelze zapnout - volání ioctl() pro %s selhalo

en: ioctl() to %s to set the time failed.
cs: Čas nelze nastavit - volání ioctl() pro %s selhalo.

en: ioctl(%s) was successful.
cs: Volání ioctl(%s) bylo úspěšné.

en: Open of %s failed
cs: %s nelze otevřít.

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
cs: Pro změnu hodnoty počátku epochy v jádře je nutné použít 'rtc' ovladač pomocí
    zvláštního souboru %s. Tento soubor na tomto systému souborů neexistuje.

en: Unable to open %s
cs: %s nelze otevřít

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
cs: volání(RTC_EPOCH_READ) pro %s selhalo

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
cs: Z %2$s byl pomocí RTC_EPOCH_READ ioctl zjištěn počátek epochy (%1$ld).

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
cs: Hodnota počátku epochy nesmí být menší než 1900 (požadováno %ld).

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
cs: Nastavuji pomocí RTC_EPOCH_SET ioctl pro %2$s počátek epochy na %1$ld.

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
cs: Ovladač jádra pro %s nepodporuje RTC_EPOCH_SET ioctl.

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
cs: volání ioctl(RTC_EPOCH_SET) pro %s selhalo

en: calling open_tty
cs: volám open_tty

en: calling termio_init
cs: volám termio_init

en: writing init string
cs: zapisuji inicializační řetězec

en: before autobaud
cs: před autobaud

en: waiting for cr-lf
cs: čekám na cr-lf

en: read %c
cs: přečteno %c

en: reading login name
cs: čtu přihlašovací jméno

en: %s: can't exec %s: %m
cs: %s: %s nelze spustit: %m

en: can't malloc initstring
cs: paměť pro inicializační řetězec nelze alokovat

en: bad timeout value: %s
cs: chybný časový limit: %s

en: after getopt loop
cs: po zpracování argumentů příkazové řádky

en: exiting parseargs
cs: opouštím funkci parseargs

en: entered parse_speeds
cs: vstupuji do funkce parse_speeds

en: bad speed: %s
cs: chybná rychlost %s

en: too many alternate speeds
cs: příliš mnoho alternativních rychlostí

en: exiting parsespeeds
cs: opouštím funkci parsespeeds

en: /dev: chdir() failed: %m
cs: /dev: volání chdir() selhalo: %m

en: /dev/%s: not a character device
cs: /dev/%s není znakovým zařízením

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
cs: /dev/%s nelze otevřít jako standardní vstup: %m

en: %s: not open for read/write
cs: %s: není otevřeno pro čtení/zápis

en: duping
cs: volám dup

en: %s: dup problem: %m
cs: %s: volání dup selhalo: %m

en: user
cs: uživatel

en: users
cs: uživatelé

en: %s: read: %m
cs: %s: přečteno: %m

en: %s: input overrun
cs: %s: přetečení vstupu

en: Usage: %s [-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
cs: Použití: %s [-hiLmw] [-l login_program] [-t časový limit] [-I inicializační řetězec] [-H počítač] baud_rate,… linka [typ terminálu]
    či	[-hiLmw] [-l login_program] [-t časový limit] [-I inicializační řetězec] [-H počítač] linka baud_rate,… [typ terminálu]

en: login: memory low, login may fail
cs: login: nedostatek paměti, přihlášení se nemusí zdařit

en: can't malloc for ttyclass
cs: paměť pro ttyclass nelze alokovat

en: can't malloc for grplist
cs: paměť pro grplist nelze alokovat

en: Login on %s from %s denied by default.
cs: Přihlášení z %2$s na tty %1$s implicitně odmítnuto.

en: Login on %s from %s denied.
cs: Přihlášení z $2%s na $1%s odmítnuto.

en: %s: you (user %d) don't exist.
cs: %s: vy (uživatel %d) neexistujete.

en: %s: user "%s" does not exist.
cs: %s: uživatel "%s" neexistuje.

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
cs: %s: může měnit pouze místní položky; použijte yp%s.

en: Unknown user context
cs: Neznámý kontext uživatele

en: %s: %s is not authorized to change the finger info of %s
cs: %s: %s není autorizován měnit finger informace o uživateli %s

en: %s: Can't set default context for /etc/passwd
cs: %s: Nemohu nastavit výchozí kontext pro /etc/passwd

en: Changing finger information for %s.
cs: Měním finger informace o uživateli %s.

en: Password error.
cs: Chybné heslo.

en: Password:
cs: Heslo:

en: Incorrect password.
cs: Chybné heslo.

en: Finger information not changed.
cs: Finger informace nebyly změněny.

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
cs: Použití: %s [ -f plné-jméno ] [ -o kancelář ]

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
cs: [ -p telefon-do-kanceláře ]
    	[ -h telefon-domů ]

en: [ --help ] [ --version ]
cs: [ --help ] [ -- version ]

en: 
    Aborted.
cs: 
    Ukončen.

en: field is too long.
cs: Položka je příliš dlouhá.

en: '%c' is not allowed.
cs: '%c' není povoleno.

en: Control characters are not allowed.
cs: Kontrolní znaky nejsou povoleny.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
cs: Finger informace *NEBYLY* změněny. Zkuste to opět později.

en: Finger information changed.
cs: Finger informace byly změněny.

en: malloc failed
cs: volání malloc selhalo

en: %s: %s is not authorized to change the shell of %s
cs: %s: %s není oprávněn měnit shell uživatele %s

en: %s: Running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
cs: %s: Aktuální UID se neshoduje s UID uživatele, kterého chceme změnit,
    změna shellu odmítnuta

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
cs: %s: Váš shell není v /etc/shells, změna shellu odmítnuta

en: Changing shell for %s.
cs: Měním shell pro %s.

en: New shell
cs: Nový shell

en: Shell not changed.
cs: Shell nebyl změněn.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
cs: Shell *NEBYL* změněn. Zkuste to opět později.

en: Shell changed.
cs: Shell byl změněn.

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
cs: Použití: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
                [ uživatelské jméno ]

en: %s: shell must be a full path name.
cs: %s: shell musí být zadán úplným jménem cesty.

en: %s: "%s" does not exist.
cs: %s: "%s" neexistuje.

en: %s: "%s" is not executable.
cs: %s: "%s" není spustitelným souborem.

en: %s: '%c' is not allowed.
cs: %s: '%c' není povoleno.

en: %s: Control characters are not allowed.
cs: %s: Kontrolní znaky nejsou povoleny.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells
cs: Varování: "%s" není v /etc/shells

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
cs: %s: "%s" není v /etc/shells.

en: %s: use -l option to see list
cs: %s: použijte přepínač -l pro vypsání seznamu

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
cs: Varování: "%s" není v /etc/shells.

en: Use %s -l to see list.
cs: Použijte %s -l pro vypsání seznamu

en: No known shells.
cs: Není znám žádný shell.

en: Can't read %s, exiting.
cs: %s nelze číst, končím.

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
cs: Použití: last [-#] [-f SOUBOR] [-t TTY] [-h NÁZEV_POČÍTAČE]
                    [UŽIVATEL…]

en:   still logged in
cs:   stále přihlášen

en: 
    wtmp begins %s
cs: 
    wtmp začíná %s

en: last: malloc failure.
cs: last: volání malloc selhalo.

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
cs: 
    přerušen %10.10s %5.5s

en: FATAL: can't reopen tty: %s
cs: FATÁLNÍ: nelze znovu otevřít tty: %s

en: FATAL: bad tty
cs: FATÁLNÍ: špatné tty

en: login: -h for super-user only.
cs: login: přepínač -h může použít pouze superuživatel

en: usage: login [-fp] [username]
cs: Použití: login [fp] [uživatelské jméno]

en: login: PAM Failure, aborting: %s
cs: login: chyba PAM, končím: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
cs: PAM nelze inicializovat: %s

en: login:
cs: Přihlašovací jméno:

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
cs: %1$d. CHYBNÉ PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %3$s Z %2$s, %4$s

en: Login incorrect
cs: Chybné přihlášení

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
cs: PŘÍLIŠ MNOHO (%1$d) POKUSŮ UŽIVATELE %3$s O PŘIHLÁŠENÍ Z %2$s, %4$s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
cs: NEÚSPĚŠNÉ PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s Z %1$s, %3$s

en: 
    Login incorrect
cs: 
    Chybné přihlášení

en: 
    Session setup problem, abort.
cs: 
    Problém během nastavování relace. Přerušuji činnost.

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
cs: NULLOVÉ jméno uživatele v %s:%d. Přerušuji činnost.

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
cs: Neplatné jméno uživatele „%s“ v %s:%d. Přerušuji činnost.

en: login: Out of memory
cs: login: Nedostatek paměti

en: Illegal username
cs: Chybné uživatelské jméno

en: %s login refused on this terminal.
cs: přihlášení uživatele %s na tomto terminálu odmítnuto

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %s Z %s NA TTY %s ODMÍTNUTO

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %s NA TTY %s ODMÍTNUTO

en: Login incorrect
cs: Chybné přihlášení

en: DIALUP AT %s BY %s
cs: PŘÍSTUP UŽIVATELE %2$s VYTÁČENOU LINKOU NA TTY %1$s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE ROOT Z %2$s NA TTY %1$s

en: ROOT LOGIN ON %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE ROOT NA TTY %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s Z %3$s NA TTY %1$s

en: LOGIN ON %s BY %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s NA TTY %1$s

en: You have new mail.
cs: Máte novou poštu.

en: You have mail.
cs: Máte starou poštu.

en: login: failure forking: %s
cs: login: volání fork selhalo: %s

en: TIOCSCTTY failed: %m
cs: Selhalo TIOCSCTTY: %m

en: setuid() failed
cs: volání setuid() selhalo

en: No directory %s!
cs: Adresář %s neexistuje!

en: Logging in with home = "/".
cs: Přihlašuji s domácím adresářem nastaveným na "/".

en: login: no memory for shell script.
cs: login: nedostatek paměti pro skript shellu.

en: login: couldn't exec shell script: %s.
cs: login: skript shellu %s nelze spustit.

en: login: no shell: %s.
cs: login: žádný shell: %s.

en: 
    %s login:
cs: 
    Přihlašovací jméno na %s:

en: login name much too long.
cs: přihlašovací jméno je příliš dlouhé.

en: NAME too long
cs: JMÉNO je příliš dlouhé

en: login names may not start with '-'.
cs: přihlašovací jméno nesmí začínat '-'.

en: too many bare linefeeds.
cs: příliš mnoho znaků LF

en: EXCESSIVE linefeeds
cs: PŘÍLIŠ mnoho znaků LF

en: Login timed out after %d seconds
cs: Vypršel časový limit (%d sekund) pro přihlášení.

en: Last login: %.*s
cs: Poslední přihlášení: %.*s

en: from %.*s
cs: z %.*s

en: on %.*s
cs: %.*s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
cs: CHYBNÉ PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s Z %1$s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
cs: CHYBNÉ PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s NA TTY %1$s

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
cs: POČET CHYBNÝCH PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %3$s Z %2$s: %1$d

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
cs: POČET CHYBNÝCH PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %3$s NA TTY %2$s: %1$d

en: is y
cs: příjem zpráv je zapnut

en: is n
cs: příjem zpráv je vypnut

en: usage: mesg [y | n]
cs: Použití: mesg [y | n]

en: newgrp: Who are you?
cs: newgrp: Kdo jste?

en: newgrp: No such group.
cs: newgrp: Žádná taková skupina neexistuje.

en: newgrp: Permission denied
cs: newgrp: Přístup odmítnut

en: No shell
cs: Žádný shell

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
cs: Použití: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+minuty]

en: Shutdown process aborted
cs: Proces shutdown ukončen

en: %s: Only root can shut a system down.
cs: %s: Pouze superuživatel může vypnout systém.

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
cs: To bude zítra. To do té doby nemůžete počkat?

en: for maintenance; bounce, bounce
cs: kvůli údržbě

en: timeout = %d, quiet = %d, reboot = %d
cs: časový limit = %d, klid = %d, restart = %d

en: The system is being shut down within 5 minutes
cs: Systém bude za 5 minut vypnut

en: Login is therefore prohibited.
cs: Přihlašování je tudíž zakázáno.

en: rebooted by %s: %s
cs: restartováno uživatelem %s: %s

en: halted by %s: %s
cs: zastaveno uživatelem %s: %s

en: 
    Why am I still alive after reboot?
cs: 
    Proč jsem po restartu stále naživu?

en: 
    Now you can turn off the power...
cs: 
    Nyní můžete vypnout proud…

en: Calling kernel power-off facility...
cs: Volám zařízení jádra pro vypínání proudu…

en: Error powering off	%s
cs: Chyba při vypínání proudu	%s

en: Executing the program "%s" ...
cs: Spouštím program „%s“…

en: Error executing	%s
cs: Chyba při spuštění	%s

en: URGENT: broadcast message from %s:
cs: NALÉHAVÉ: zpráva pro všechny od %s:

en: System going down in %d hours %d minutes
cs: Systém bude vypnut za %dh %dmin

en: System going down in 1 hour %d minutes
cs: Systém bude vypnut za 1h %dmin

en: System going down in %d minutes
cs: Systém bude vypnut za %dmin

en: System going down in 1 minute
cs: Systém bude vypnut za 1min

en: System going down IMMEDIATELY!
cs: Systém bude OKAMŽITĚ vypnut!

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
cs: Swapoff nelze spustit - volání fork selhalo.

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
cs: Swapoff nelze spustit - volání exec selhalo. Snad pomůže umount.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
cs: Umount nelze spustit - volání fork selhalo, zkouším to ručně.

en: Cannot exec %s, trying umount.
cs: %s nelze spustit - volání exec selhalo, zkouším umount.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
cs: Umount nelze spustit - volání exec selhalo, vzdávám snahu o spuštění umount.

en: Unmounting any remaining filesystems...
cs: Odpojuji všechny zbývající systémy souborů…

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
cs: shutdown: %s nelze odpojit: %s

en: Booting to single user mode.
cs: Startuji do režimu pro jednoho uživatele.

en: exec of single user shell failed
cs: Spuštění shellu pro jednoho uživatele se nezdařilo - volání exec selhalo.

en: fork of single user shell failed
cs: Spuštění shellu pro jednoho uživatele se nezdařilo - volání fork selhalo.

en: error opening fifo
cs: Chyba při otevírání pojmenované roury

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
cs: chyba během nastavování zavřít-při-spuštění příznaku na /dev/initctl

en: error running finalprog
cs: chyba při běhu závěrečného programu

en: error forking finalprog
cs: volání fork pro závěrečný program selhalo

en: 
    Wrong password.
cs: 
    Chybné heslo.

en: lstat of path failed
cs: volání lstat pro cestu selhalo

en: stat of path failed
cs: volání stat pro cestu selhalo

en: open of directory failed
cs: adresář nelze otevřít

en: fork failed
cs: volání fork selhalo

en: exec failed
cs: volání exec selhalo

en: cannot open inittab
cs: inittab nelze otevřít

en: no TERM or cannot stat tty
cs: žádný TERM nebo selhalo volání stat pro tty

en: error stopping service: "%s"
cs: chyba při ukončování služby: "%s"

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
cs: příliš mnoho iov (změňte kód v wall/ttymsg.c)

en: excessively long line arg
cs: příliš dlouhý řádek s argumenty

en: cannot fork
cs: volání fork selhalo

en: %s: BAD ERROR
cs: %s: ZÁVAŽNÁ CHYBA

en: %s: the password file is busy.
cs: %s: soubor s hesly je již používán.

en: %s: the group file is busy.
cs: %s: soubor se skupinami je již používán.

en: %s: the %s file is busy (%s present)
cs: %s: %s soubor je již používán (nalezen %s)

en: %s: can't link %s: %s
cs: %s: volání link pro %s selhalo: %s

en: %s: Can't get context for %s
cs: %s: Nelze zjistit kontext pro %s

en: %s: Can't set context for %s
cs: %s: Nelze nastavit kontext pro %s

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
cs: %s: %s nelze odemknout: %s (Vaše změny jsou stále v %s)

en: %s: Cannot fork
cs: %s: volání fork selhalo

en: %s: %s unchanged
cs: %s: %s nezměněno

en: %s: no changes made
cs: %s: žádné změny

en: You are using shadow groups on this system.
cs: Tento systém používá stínové skupiny.

en: You are using shadow passwords on this system.
cs: Tento systém používá stínová hesla.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
cs: Chcete teď editovat soubor %s [y/n]?

en: usage: %s [file]
cs: Použití: %s [soubor]

en: %s: can't open temporary file.
cs: %s: dočasný soubor nelze otevřít.

en: Broadcast Message from %s@%s
cs: Všeobecná zpráva od %s@%s

en: %s: will not read %s - use stdin.
cs: %s: nebudu číst %s - použijte stdin.

en: %s: can't read %s.
cs: %s: %s nelze číst.

en: %s: can't stat temporary file.
cs: %s: volání stat pro dočasný soubor selhalo.

en: %s: can't read temporary file.
cs: %s: dočasný soubor nelze číst.

en: %s from %s
cs: %s na %s

en: illegal month value: use 1-12
cs: chybná hodnota pro měsíc: použijte 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
cs: chybná hodnota pro rok: použijte 1-9999

en: usage: cal [-13smjyV] [[month] year]
cs: Použití: cal [-13smjyV] [[MĚSÍC] ROK]

en: usage: %s [+format] [day month year]
cs: Použití: %s [+FORMÁT] [DEN MĚSÍC ROK]

en: St. Tib's Day
cs: Den svatého Tiba

en: %s from %s%s
cs: %s z %s%s

en: %s: unknown signal %s
cs: %s: neznámý signál %s

en: %s: can't find process "%s"
cs: %s: proces "%s" nelze nalézt

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
cs: %s: neznámý signál %s; platné signály:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
cs: Použití: %s [ -s signál | -p ] [ -a ] pid…

en:        %s -l [ signal ]
cs:          %s -l [ signál ]

en: logger: unknown facility name: %s.
cs: logger: neznámé příslušenství: %s

en: logger: unknown priority name: %s.
cs: logger: neznámý název priority: %s

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
cs: Použití: logger [-is] [-f soubor] [-p pri] [-t značka] [-u soket] [zpráva…]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
cs: Použití: look [-dfa] [-t znak] řetězec [soubor]

en: Could not open %s
cs: %s nelze nalézt

en: Got %d bytes from %s
cs: %db z %s

en: namei: unable to get current directory - %s
cs: namei: aktuální adresář nelze zjistit - %s

en: namei: unable to chdir to %s - %s (%d)
cs: namei: do adresáře %s nelze přejít - %s (%d)

en: usage: namei [-mx] pathname [pathname ...]
cs: Použití: namei [-mx] NÁZEV_CESTY [NÁZEV_CESTY…]

en: namei: could not chdir to root!
cs: namei: do adresáře root nelze přejít!

en: namei: could not stat root!
cs: namei: volání stat pro adresář root selhalo!

en: namei: buf overflow
cs: namei: Přetečení vyrovnávací paměti

en:  ? could not chdir into %s - %s (%d)
cs:  ? do adresáře %s nelze přejít - %s (%d)

en:  ? problems reading symlink %s - %s (%d)
cs:  ? problémy při čtení symbolického odkazu %s - %s (%d)

en:   *** EXCEEDED UNIX LIMIT OF SYMLINKS ***
cs:   *** PŘEKROČEN UNIXOVÝ LIMIT PRO SYMBOLICKÉ ODKAZY ***

en: namei: unknown file type 0%06o on file %s
cs: namei: typ 0%06o souboru %s je neznámý

en: %s: out of memory
cs: %s: nedostatek paměti

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
cs: %s: %s nelze přejmenovat na %s: %s

en: call: %s from to files...
cs: Použití: %s Z NA SOUBOR…

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
cs: Varování: „%s“ je odkaz.
    Pokud jej opravdu chcete použít, tak zadejte „%s [PŘEPÍNAČE] %s“.
    Script nebyl spuštěn.

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
cs: Použití: script [-a] [-f] [-q] [-t] [SOUBOR]

en: Script started, file is %s
cs: Script spuštěn. Soubor je %s.

en: Script started on %s
cs: Script spuštěn %s

en: 
    Script done on %s
cs: 
    Script ukončen %s

en: Script done, file is %s
cs: Script utils. Soubor je %s

en: openpty failed
cs: volání openpty selhalo

en: Out of pty's
cs: Nejsou žádná další volná pty

en: %s: Argument error, usage
cs: %s: Chybný přepínač, použití

en:   [ -term terminal_name ]
cs:   [ -term název terminálu]

en:   [ -standout [ attr ] ]
cs:   [ -standout [ atribut ] ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
cs:   [ -dump   [1-POČET_KONZOLÍ] ]

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
cs:   [ -append [1-POČET_KONZOLÍ] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
cs:   [ -file soubor pro uložení ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
cs:   [ -bfreq frekvence ]

en: cannot (un)set powersave mode
cs: šetřící režim nelze vypnout/zapnout

en: klogctl error: %s
cs: chyba klogctl: %s

en: Error reading %s
cs: Chyba při čtení %s

en: Error writing screendump
cs: Chyba při ukládání obrazu obrazovky

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
cs: nelze číst %s a nelze provést dump pomocí volání ioctl

en: %s: $TERM is not defined.
cs: %s: proměnná TERM není nastavena.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
cs: whereis [ -sbmu ] [ -SBM adresář ... -f ] název...

en: write: can't find your tty's name
cs: write: název Vašeho tty nelze zjistit

en: write: you have write permission turned off.
cs: write: máte vypnut příjem zpráv.

en: write: %s is not logged in on %s.
cs: write: uživatel %s není na %s přihlášen.

en: write: %s has messages disabled on %s
cs: write: uživatel %s má na %s vypnut příjem zpráv

en: usage: write user [tty]
cs: Použití: write uživatel [tty]

en: write: %s is not logged in
cs: write: uživatel %s není přihlášen

en: write: %s has messages disabled
cs: write: uživatel %s má vypnut příjem zpráv

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
cs: writing: uživatel %s je přihlášen vícekrát; píši na %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
cs: Zpráva od %s@%s (jako %s) na %s v %s ...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
cs: Zpráva od %s@%s na %s v %s ...

en: warning: error reading %s: %s
cs: varování: chyba při čtení %s: %s

en: warning: can't open %s: %s
cs: varování: %s nelze otevřít: %s

en: mount: could not open %s - using %s instead
cs: mount: %s nelze otevřít - používám %s

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
cs: zamykací soubor %s nelze vytvořit: %s
    (použijte přepínač -n pro vynechání zápisu do mtab)

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
cs: volání link pro zamykací soubor %s selhalo: %s
    (použijte přepínač -n pro vynechání zápisu do mtab)

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
cs: zamykací soubor %s nelze otevřít: %s
    (použijte přepínač -n pro vynechání zápisu do mtab)

en: Can't lock lock file %s: %s
cs: Zamykací soubor %s nelze zamknout: %s

en: can't lock lock file %s: %s
cs: Zamykací soubor %s nelze zamknout: %s

en: timed out
cs: vypršel čas

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
cs: Odkaz %s nelze vytvořit.
    Není někde zastaralý zamykací soubor?

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
cs: nelze otevřít %s (%s) - mtab nebyl aktualizován

en: error writing %s: %s
cs: chyba při zápisu %s: %s

en: error changing mode of %s: %s
cs: chyba při změně módu %s: %s

en: can't rename %s to %s: %s
cs: %s nelze přejmenovat na %s: %s

en: loop: can't open device %s: %s
cs: loop: zařízení %s nelze otevřít: %s

en: , offset %lld
cs: , odsazení %'lld

en: , sizelimit %lld
cs: , velikostní limit %'lld

en: , encryption %s (type %d)
cs: , šifrování %s (typ %d)

en: , offset %d
cs: , odsazení %d

en: , encryption type %d
cs: , šifrovací typ %d

en: loop: can't get info on device %s: %s
cs: loop: informace o zařízení %s nelze získat: %s

en: %s: could not find any device /dev/loop#
cs: %s: žádné zařízení /dev/loop# nelze nalézt

en: %s: no permission to look at /dev/loop#
cs: %s: chybí oprávnění na prohlédnutí /dev/loop#

en: %s: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device? (If so, recompile or `modprobe loop'.)
cs: %s: Žádné loop zařízení nelze nalézt Toto jádro možná
           nezná loop zařízení? (Pokud je tomu tak, pak jej znovu přeložte,
           či zkuste „modprobe loop“.)

en: %s: could not find any free loop device
cs: %s: žádné volné loop zařízení nelze najít

en: Couldn't lock into memory, exiting.
cs: Nelze zamknout v paměti. Končím.

en: set_loop(%s,%s,%llu): success
cs: set_loop(%s,%s,%llu): úspěch

en: loop: can't delete device %s: %s
cs: loop: zařízení %s nelze smazat: %s

en: del_loop(%s): success
cs: del_loop(%s): úspěch

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
cs: Tento program byl přeložen bez podpory pro loop. Přeložte jej znovu.

en: usage:
      %s loop_device                                       # give info
      %s -d loop_device                                    # delete
      %s -f                                                # find unused
      %s [-e encryption] [-o offset] {-f|loop_device} file # setup
cs: Použití:
      %s LOOP_ZAŘÍZENÍ                                     # vypíše informace
      %s -d LOOP_ZAŘÍZENÍ                                  # smaže
      %s -f                                                # najde nepoužité
      %s [-e ŠIFRA] [ -o POSUN ] {-f|LOOP_ZAŘÍZENÍ} SOUBOR # nastaví

en: not enough memory
cs: Nedostatek paměti

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
cs: Podpora pro loop nebyla při překladu zadána. Přeložte program znovu.

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
cs: [mntent]: varování: %s není ukončeno novou řádkou

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
cs: [mntent]: řádek %d v %s je chybný%s

en: ; rest of file ignored
cs: ; ignoruji zbytek souboru

en: %s: error: the label %s occurs on both %s and %s
cs: %s: chyba: jmenovka %s se nachází jak na %s tak i na %s

en: mount: going to mount %s by UUID
cs: mount: chystám se připojit %s podle UUID

en: mount: going to mount %s by label
cs: mount: chystám se připojit %s podle jmenovky

en: %s: could not open %s, so UUID and LABEL conversion cannot be done.
cs: %s: nelze otevřít %s, takže konverze UUID a JMENOVEK nebude provedena.

en: %s: bad UUID
cs: %s: chybné UUID

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
cs: mount: podle mtab je %s již připojeno na %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
cs: mount: podle mtab je %s připojeno na %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
cs: mount: %s nelze otevřít pro zápis: %s

en: mount: error writing %s: %s
cs: mount: chyba při zápisu %s: %s

en: mount: error changing mode of %s: %s
cs: mount: chyba při změně módu %s: %s

en: %s looks like swapspace - not mounted
cs: %s vypadá jako odkládací prostor - nepřipojeno

en: mount failed
cs: připojení se nezdařilo

en: mount: only root can mount %s on %s
cs: mount: pouze superuživatel může připojit %s na %s

en: mount: loop device specified twice
cs: mount: zařízení loop bylo zadáno dvakrát

en: mount: type specified twice
cs: mount: typ byl zadán dvakrát

en: mount: skipping the setup of a loop device
cs: mount: přeskakuji nastavení loop zařízení

en: mount: going to use the loop device %s
cs: mount: chystám se použít zařízení loop %s

en: mount: failed setting up loop device
cs: mount: nepodařilo se nastavit zařízení loop

en: mount: setup loop device successfully
cs: mount: zařízení loop bylo korektně nastaveno

en: mount: can't open %s: %s
cs: mount: %s nelze otevřít: %s

en: mount: argument to -p or --pass-fd must be a number
cs: mount: argument přepínačů -p a --pass-fd musí být číslo

en: mount: cannot open %s for setting speed
cs: mount: %s nelze otevřít za účelem nastavení rychlosti

en: mount: cannot set speed: %s
cs: mount: rychlost nelze nastavit: %s

en: mount: cannot fork: %s
cs: mount: volání fork selhalo: %s

en: mount: failed with nfs mount version 4, trying 3..
cs: mount: chyba s připojováním NFS verze 4, zkouším verzi 3…

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
cs: mount: typ systému souborů nebyl zadán a ani jej nelze zjistit

en: mount: you must specify the filesystem type
cs: mount: musíte zadat typ systému souborů

en: mount: mount failed
cs: mount: připojení se nezdařilo

en: mount: mount point %s is not a directory
cs: mount: přípojný bod %s není adresářem

en: mount: permission denied
cs: mount: přístup odmítnut

en: mount: must be superuser to use mount
cs: mount: mount může používat pouze superuživatel

en: mount: %s is busy
cs: mount: %s je již připojeno

en: mount: proc already mounted
cs: mount: proc je již připojeno

en: mount: %s already mounted or %s busy
cs: mount: %s je již připojeno, či je %s již používáno

en: mount: mount point %s does not exist
cs: mount: přípojný bod %s neexistuje

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
cs: mount: přípojný bod %s je symbolickým odkazem, jenž nikam neukazuje

en: mount: special device %s does not exist
cs: mount: speciální zařízení %s neexistuje

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
cs: mount: speciální zařízení %s neexistuje
                  (název cesty nezačíná adresářem)

en: mount: %s not mounted already, or bad option
cs: mount: %s ještě není připojeno či chybný přepínač

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           missing codepage or other error
cs: mount: chybný typ SS, chybný přepínač, chybný superblok na %s
           nebo chybí kódová stránka nebo jiná chyba

en:        (could this be the IDE device where you in fact use
           ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)
cs:        (mohlo by se jednat o IDE zařízení, kde ve skutečnosti používáte
           ide-scsi, takže je potřeba sr0 nebo sda nebo něco na ten způsob?)

en:        (aren't you trying to mount an extended partition,
           instead of some logical partition inside?)
cs:        (nepokoušíte se připojit rozšířený oddíl namísto logického?)

en:        In some cases useful info is found in syslog - try
           dmesg | tail  or so
cs:        V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém
           protokolu – zkuste například „dmesg | tail“

en: mount table full
cs: tabulka připojení je plná

en: mount: %s: can't read superblock
cs: mount: %s: superblok nelze přečíst

en: mount: %s: unknown device
cs: umount: blokové zařízení %s je neznámé

en: mount: unknown filesystem type '%s'
cs: mount: známý systém souborů „%s“

en: mount: probably you meant %s
cs: mount: pravděpodobně jste myslel %s

en: mount: maybe you meant 'iso9660'?
cs: mount: možná jste myslel „iso9660“?

en: mount: maybe you meant 'vfat'?
cs: mount: možná jste myslel „vfat“?

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
cs: mount: %s má chybné číslo zařízení, či ss typ %s není podporován

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
cs: mount: %s není blokovým zařízením a volání stat selhalo?

en: mount: the kernel does not recognize %s as a block device
           (maybe `insmod driver'?)
cs: mount: jádro nerozpoznalo %s jako blokové zařízení (možná „insmod ovladač“?)

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
cs: mount: %s není blokovým zařízením (možná pomůže „-o loop“?)

en: mount: %s is not a block device
cs: mount: %s není blokovým zařízením

en: mount: %s is not a valid block device
cs: mount: %s není platným blokovým zařízením

en: block device
cs: blokové zařízení

en: mount: cannot mount %s%s read-only
cs: umount: %s%s nelze připojit v režimu pouze pro čtení

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
cs: mount: %s%s je chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
cs: mount: %s%s je chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
cs: mount: nebyl zadán typ - budu používat nfs kvůli dvojtečce

en: mount: no type was given - I'll assume cifs because of the // prefix
cs: mount: nebyl zadán typ - budu předpokládat cifs kvůli předponě //

en: mount: backgrounding "%s"
cs: mount: pracuji na pozadí "%s"

en: mount: giving up "%s"
cs: mount: končím "%s"

en: mount: %s already mounted on %s
cs: mount: %s je již připojeno na %s

en: Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].
    For many more details, say  man 8 mount .
cs: Použití: mount -V               : vypíše informace o verzi
             mount -h               : vypíše tuto nápovědu
             mount                  : zobrazí seznam připojených systémů souborů
             mount -l               : totéž plus jmenovky svazků
    Toto byly přepínače sloužící k získání informací. Nyní k přepínačům sloužícím
    k připojování systémů souborů.
    Syntaxe je „mount [-t SSTYP] NĚCO NĚKAM“.
    Údaje obsažené v /etc/fstab mohou být vynechány.
             mount -a [-t|-O] …     : připojí veškeré položky z /etc/fstab
             mount ZAŘÍZENÍ         : připojí ZAŘÍZENÍ na známé místo
             mount ADRESÁŘ          : připojí známé zařízení k ADRESÁŘI
             mount -t TYP ZAŘ ADR   : běžná podoba příkazu pro připojení
    Uvědomte si, že tím, co se připojuje, ve skutečnosti není zařízení, ale systém
    souborů (daného typu), který se na tomto zařízení nachází.
    Můžete také připojit již přístupný adresářový strom na jiné místo:
             mount --bind STARÝ_ADRESÁŘ NOVÝ_ADRESÁŘ
    nebo přesunout podstrom:
             mount --move STARÝ_ADRESÁŘ NOVÝ_ADRESÁŘ
    Zařízení může být udáno jménem (např. /dev/hda1 či /dev/cdrom), jmenovkou
    (pomocí přepínače -L JMENOVKA) nebo UUID (pomocí přepínače -U UUID).
    Další přepínače: [-nfFrsvw] [-o VOLBY] [-p DESKRIPTOR_S_HESLEM].
    Další informace získáte příkazem „man 8 mount“.

en: mount: only root can do that
cs: mount: toto může provést pouze superuživatel

en: mount: no %s found - creating it..
cs: mount: %s nebylo nalezeno - vytvářím jej..

en: mount: no such partition found
cs: mount: žádný odpovídající diskový oddíl nebyl nalezen

en: mount: mounting %s
cs: mount: připojuji %s

en: nothing was mounted
cs: nebyl připojen žádný diskový oddíl

en: mount: cannot find %s in %s
cs: mount: %s nelze v %s nalézt

en: mount: can't find %s in %s or %s
cs: mount: %s nelze nalézt v %s ani %s

en: mount: error while guessing filesystem type
cs: mount: během hádání typu systému souborů došlo k chybě

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
cs: mount: nezadal jste typ systému souborů pro %s

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
cs:        Vyzkouším všechny typy v %s či %s

en:        and it looks like this is swapspace
cs:        a vypadá to, že se jedná o odkládací prostor

en:        I will try type %s
cs:        Vyzkouším typ %s

en: Trying %s
cs: Používám %s.

en: mount: excessively long host:dir argument
cs: mount: příliš dlouhý argument pro počítač:adresář

en: mount: warning: multiple hostnames not supported
cs: mount: varování: vícenásobné názvy počítačů nejsou podporovány

en: mount: directory to mount not in host:dir format
cs: mount: adresář pro připojení není ve tvaru počítač:adresář

en: mount: can't get address for %s
cs: mount:  adresu %s nelze zjistit

en: mount: got bad hp->h_length
cs: mount: špatné hp->h_length

en: mount: excessively long option argument
cs: mount: příliš dlouhý argument pro volbu

en: Warning: Unrecognized proto= option.
cs: Varování: neznámá volba pro proto=.

en: Warning: Option namlen is not supported.
cs: Varování: volba namlen není podporována.

en: unknown nfs mount parameter: %s=%d
cs: parametr %s=%d pro připojení nfs není znám

en: Warning: option nolock is not supported.
cs: Varování: volba nolock není podporována.

en: unknown nfs mount option: %s%s
cs: volba %s%s pro připojení nfs je neznámá

en: mount: got bad hp->h_length?
cs: mount: špatné hp->h_length?

en: NFS over TCP is not supported.
cs: NFS přes TCP není podporováno.

en: nfs socket
cs: nfs soket

en: nfs server reported service unavailable
cs: tato služba je na tomto nfs serveru nedostupná

en: used portmapper to find NFS port
cs: pro nalezení NFS portu jsem použil portmapper

en: using port %d for nfs deamon
cs: používám port %d pro nfs server

en: unknown nfs status return value: %d
cs: návratová hodnota nfs status %d je neznámá

en: bug in xstrndup call
cs: chyba ve volání xstrndup

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-e] [-v]
           %s [-v] [-p priority] special|LABEL=volume_name ...
           %s [-s]
cs: Použití: %s [-hV]
             %s -a [-e] [-v]
             %s [-v] [-p PRIORITA] ZVLÁŠTNÍ_SOUBOR|LABEL=NÁZEV_SVAZKU…
             %s [-s]

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] special ...
cs: Použití: %s [-hV]
             %s -a [-v]
             %s [-v] ZVLÁŠTNÍ_SOUBOR…

en: %s on %s
cs: %s na %s

en: %s: cannot find the device for %s
cs: %s: nelze nalézt zařízení pro %s

en: %s: cannot stat %s: %s
cs: %s: nelze získat informace o %s: %s

en: %s: warning: %s has insecure permissions %04o, %04o suggested
cs: %s: varování: přístupová práva pro %s (%04o) nejsou bezpečná,
    %04o by byla lepší

en: %s: Skipping file %s - it appears to have holes.
cs: %s: soubor %s vynechávám – zdá se, že v něm jsou díry.

en: Not superuser.
cs: Nejste superuživatel.

en: %s: cannot open %s: %s
cs: %s: %s nelze otevřít: %s

en: umount: compiled without support for -f
cs: umount byl přeložen bez podpory pro -f

en: umount: cannot fork: %s
cs: umount: volání fork selhalo: %s

en: host: %s, directory: %s
cs: počítač: %s, adresář: %s

en: umount: can't get address for %s
cs: umount: adresu %s nelze zjistit

en: umount: got bad hostp->h_length
cs: umount: chybná hodnota hostp->h_length

en: umount: %s: invalid block device
cs: umount: blokové zařízení %s je chybné

en: umount: %s: not mounted
cs: umount: %s není připojeno

en: umount: %s: can't write superblock
cs: umount: superblok nelze na %s zapsat

en: umount: %s: device is busy
cs: umount: zařízení %s je již používáno

en: umount: %s: not found
cs: umount: %s nelze najít

en: umount: %s: must be superuser to umount
cs: umount: musíte být superuživatelem, abyste mohl odpojit %s

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
cs: umount: %s: bloková zařízení nejsou na systému souborů povolena

en: no umount2, trying umount...
cs: nenalezl jsem umount2, zkouším umount…

en: could not umount %s - trying %s instead
cs: %s nelze odpojit - zkouším %s

en: umount: %s busy - remounted read-only
cs: umount: %s je již používáno - znovu připojeno v režimu pro pouze čtení

en: umount: could not remount %s read-only
cs: umount: %s nelze znovu připojit v režimu pouze pro čtení

en: %s umounted
cs: %s odpojeno

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
cs: umount: seznam systémů souborů na odpojení nelze nalézt

en: Usage: umount [-hV]
           umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfstypes] [-O opts]
           umount [-f] [-r] [-n] [-v] special | node...
cs: Použití: umount [-hV]
             umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t TYPY_VFS] [-O VOLBY]
             umount [-f] [-r] [-n] [-v] SPECIÁLNÍ_SOUBOR | UZEL…

en: Cannot umount ""
cs: "" nelze odpojit

en: Trying to umount %s
cs: Zkouším odpojit %s

en: Could not find %s in mtab
cs: %s nelze v mtab najít

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
cs: umount: podle mtab není %s připojeno

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
cs: umount: zdá se, že %s je připojeno více než jednou

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
cs: umount: %s není ve fstab (a Vy nejste root)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
cs: umount: připojení %s neodpovídá fstab

en: umount: only %s can unmount %s from %s
cs: unmount: pouze uživatel %s může odpojit %s ze %s

en: umount: only root can do that
cs: umount: toto může provést pouze uživatel root

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
cs: Pouze uživatel root může nastavit chování Ctrl-Alt-Del.

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
cs: Použití: ctrlaltdel hard|soft

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
cs: Soubor %s, pro prahovou hodnotu %lu, maximální počet znaků ve fifo byl %d
    a maximální přenosová rychlost ve znacích za sekundu byla %f

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
cs: Soubor %s, pro prahovou hodnotu %lu a časový limit %lu, maximální počet znaků
    ve fifo byl %d a maximální přenosová rychlost ve znacích za sekundu byla %f

en: Invalid interval value: %s
cs: Chybné rozpětí: %s

en: Invalid set value: %s
cs: Chybná hodnota: %s

en: Invalid default value: %s
cs: Chybná implicitní hodnota: %s

en: Invalid set time value: %s
cs: Chybný časový údaj: %s

en: Invalid default time value: %s
cs: Chybný implicitní časový údaj: %s

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
cs: Použití: %s [-q [-i interval]] ([-s hodnota]|[-S hodnota]) ([-t hodnota]|[-T hodnota]) [-g|-G] soubor [soubor…]

en: Can't open %s: %s
cs: %s nelze otevřít: %s

en: Can't set %s to threshold %d: %s
cs: %s nelze nastavit na prahovou hodnotu %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
cs: %s nelze nastavit na časový limit %d: %s

en: Can't get threshold for %s: %s
cs: Prahovou hodnotu pro %s nelze zjistit: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
cs: Časový limit pro %s nelze zjistit: %s

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
cs: %s: %ld současná prahová hodnota a %ld současný časový limit

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
cs: %s: %ld výchozí prahová hodnota a %ld výchozí časový limit

en: Can't set signal handler
cs: Zpracování signálu nelze nastavit

en: gettimeofday failed
cs: volání gettimeofday selhalo

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
cs: CYGETMON nelze na %s provést: %s

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
cs: %s: %lu přerušení, %lu/%lu znaků; fifo: %lu práh, %lu časový limit, %lu max, %lu nyní

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
cs:    %f přer/sek; %f příj, %f odesl (znak/sek)

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
cs: %s: %lu přerušení, %lu znaků; fifo: %lu práh, %lu časový limit, %lu max, %lu nyní

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
cs:    %f přer/sek; %f příj (znak/sek)

en: Usage: %s [-c] [-n level] [-s bufsize]
cs: Použití: %s [-c] [-n úroveň] [-s velikost bufferu]

en: invalid id: %s
cs: Chybné id: %s

en: cannot remove id %s (%s)
cs: id %s nelze odstranit (%s)

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
cs: Zavrhovaný způsob použití: %s [shm | msg | sem] id…

en: unknown resource type: %s
cs: typ zdroje %s není znám

en: resource(s) deleted
cs: prostředky smazány

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
cs: Použití: %s [ [-q ID_ZPRÁVY] [-m ID_SDÍLENÉ_PAMĚTI] [-s ID_SEMAFORU]
                [-Q KLÍČ_ZPRÁVY] [-M KLÍČ_SDÍLENÉ_PAMĚTI] [-S KLÍČ_SEMAFORU] … ]

en: %s: illegal option -- %c
cs: %s: nepovolená volba – %c

en: %s: illegal key (%s)
cs: %s: nepovolený klíč (%s)

en: permission denied for key
cs: pro daný klíč přístup odmítnut

en: already removed key
cs: již odstraněný klíč

en: invalid key
cs: neplatný klíč

en: unknown error in key
cs: neznámá chyba v klíči

en: permission denied for id
cs: pro dané id přístup odmítnut

en: invalid id
cs: neplatné id

en: already removed id
cs: již odstraněné id

en: unknown error in id
cs: neznámá chyba v id

en: %s: unknown argument: %s
cs: %s: neznámý argument: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
cs: Použití: %s -asmq -tclup

en: 	%s -h for help.
cs: 	%s -h pro nápovědu.

en: %s provides information on ipc facilities for which you have read access.
cs: %s poskytuje informace o IPC prostředcích, které můžete číst.

en: Resource Specification:
    	-m : shared_mem
    	-q : messages
cs: Zadání prostředku:
    	-m : sdílená paměť
    	-q : zprávy

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
cs: 	-s : semafory
    	-a : vše (implicitní)

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
cs: Výstupní formát:
    	-t : čas
    	-p : pid
    	-c : tvůrce

en: 	-l : limits
    	-u : summary
cs: 	-l : omezení
    	-u : shrnutí

en: -i id [-s -q -m] : details on resource identified by id
cs: -i id [-s -q -m] : podrobnosti o prostředku určeném dle id

en: kernel not configured for shared memory
cs: jádro nepodporuje sdílenou paměť

en: ------ Shared Memory Limits --------
cs: ------ Omezení pro sdílenou paměť --------

en: max number of segments = %lu
cs: maximální počet segmentů = %lu

en: max seg size (kbytes) = %lu
cs: maximální velikost segmentu (v kilobajtech) = %lu

en: max total shared memory (pages) = %lu
cs: celkové maximum pro sdílenou paměť (ve stránkách) = %lu

en: min seg size (bytes) = %lu
cs: minimální velikost segmentu (v bajtech) = %lu

en: ------ Shared Memory Status --------
cs: ------ Stav sdílené paměti --------

en: segments allocated %d
cs: alokované segmenty %d

en: pages allocated %ld
cs: alokované stránky %ld

en: pages resident  %ld
cs: rezidentní stránky %ld

en: pages swapped   %ld
cs: stránky v odkládacím prostoru %ld

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
cs: Statistika pro odkládání: pokusů: %ld	, z toho úspěšných: %ld

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
cs: ------ Tvůrci/vlastníci segmentů sdílené paměti ------

en: perms
cs: práva

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
cs: ------ Časy připojení/odpojení/změny pro sdílenou paměť --------

en: owner
cs: vlastník

en: attached
cs: připojení

en: detached
cs: odpojení

en: changed
cs: změna

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op --------
cs: ------ Tvůrce sdílené paměti/poslední operace --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
cs: ------ Segmenty sdílené paměti --------

en: key
cs: klíč

en: bytes
cs: bajty

en: status
cs: stav

en: Not set
cs: Nenastaveno

en: dest
cs: cíl

en: locked
cs: zamčeno

en: kernel not configured for semaphores
cs: jádro nepodporuje semafory

en: ------ Semaphore Limits --------
cs: ------Omezení pro semafory --------

en: max number of arrays = %d
cs: maximální počet polí = %d

en: max semaphores per array = %d
cs: maximální počet semaforů v poli = %d

en: max semaphores system wide = %d
cs: celkový maximální počet semaforů = %d

en: max ops per semop call = %d
cs: maximální počet operací na jedno semop volání = %d

en: semaphore max value = %d
cs: maximální hodnota semaforu = %d

en: ------ Semaphore Status --------
cs: ------ Stav semaforu --------

en: used arrays = %d
cs: použitá pole = %d

en: allocated semaphores = %d
cs: alokované semafory = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
cs: ------ Tvůrci/vlastníci polí semaforů --------

en: ------ Shared Memory Operation/Change Times --------
cs: ------ Časy operace/změny sdílené paměti --------

en: last-op
cs: poslední operace

en: last-changed
cs: poslední změna

en: ------ Semaphore Arrays --------
cs: ------ Pole semaforů --------

en: kernel not configured for message queues
cs: jádro nepodporuje fronty zpráv

en: ------ Messages: Limits --------
cs: ------ Zprávy: Omezení --------

en: max queues system wide = %d
cs: celkový maximální počet front = %d

en: max size of message (bytes) = %d
cs: maximální velikost zprávy (v bajtech) = %d

en: default max size of queue (bytes) = %d
cs: implicitní maximální velikost fronty (v bajtech) = %d

en: ------ Messages: Status --------
cs: ------ Zprávy: Stav --------

en: allocated queues = %d
cs: alokované fronty = %d

en: used headers = %d
cs: použité hlavičky = %d

en: used space = %d bytes
cs: použitý prostor (v bajtech) = %d

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
cs: ------ Fronty zpráv: Tvůrci/Vlastníci --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
cs: ------ Časy odeslání.příchodu/změny pro fronty zpráv --------

en: send
cs: odeslání

en: recv
cs: příjem

en: change
cs: změna

en: ------ Message Queues PIDs --------
cs: ------ PID pro fronty zpráv --------

en: ------ Message Queues --------
cs: ------ Fronty zpráv --------

en: used-bytes
cs: užité bajty

en: messages
cs: zprávy

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
cs: 
    shmid segmentu sdílené paměti = %d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
cs: mód=%#o	přístupová práva=%#o

en: bytes=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld
cs: bajtů=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld

en: att_time=%-26.24s
cs: připoj_čas=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
cs: odpoj_čas=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
cs: čas_změny=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
cs: 
    msgid fronty zpráv=%d

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	mode=%#o
cs: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	mód=%#o

en: send_time=%-26.24s
cs: čas odeslání=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
cs: čas příjmu=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
cs: 
    semid pole semaforů = %d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
cs: mód=%#o, přístupová práva=%#o

en: otime = %-26.24s
cs: čas poslední operace = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
cs: čas změny = %-26.24s

en: value
cs: hodnota

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
cs: Použití: rdev [ -rv ] [ -o POSUN ] [ OBRAZ [ HODNOTA [ POSUN ] ] ]

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
cs:   rdev /dev/fd0  (či rdev /linux, etc.) vypíše aktuální ROOT zařízení

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
cs:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         nastaví ROOT na /dev/hda2

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
cs:   rdev -R /dev/fd0 1              nastaví PŘÍZNAKY ROOT (pouze pro čtení)

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
cs:   rdev -r /dev/fd0 627            nastaví velikost RAMDISKU

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
cs:   rdev -v /dev/fd0 1              nastaví startovací VIDEOMÓD

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
cs:   rdev -o N ...                   posun v bajtech

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
cs:   root příznaky ...               stejné jako rdev -R

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
cs:   velikost ram ...                stejné jako rdev -r

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
cs:   vidmód ...                      stejné jako rdev -v

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
cs: Poznámka: video módy: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=kláv1, 2=kláv2,...

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
cs:           Pomocí -R 1 připojíte pouze pro čtení, -R 0 umožní zápis.

en: missing comma
cs: chybí čárka

en: out of memory
cs: nedostatek paměti

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -s            print individual counters within functions
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
cs: %s: Použití: "%s [VOLBY]
    	 -m <MAPSOUBOR>  (implicitní: „%s“ a
    				  „%s“)
    	 -p <PRO-SOUBOR> (implicitní: „%s“)
    	 -M <HODNOTA>  nastaví HODNOTU profilovacího multiplikátoru
    	 -i            vypíše pouze informace o profilovacím kroku
    	 -v            vypíše podrobné informace
    	 -a            vypíše veškeré symboly i pokud je hodnota čítače 0
    	 -b            vypíše jednotlivé histogram-bin čítače
    	 -s            vypíše jednotlivé čítače uvnitř funkcí
    	 -r            vynuluje veškeré čítače (pouze root)
    	 -n            zakáže autodetekci pořadí bytů
    	 -V            vypíše informace o verzi a skončí

en: Sampling_step: %i
cs: Profilovací_krok: %i

en: %s: %s(%i): wrong map line
cs: %s: %s(%i): chybný map řádek

en: %s: can't find "_stext" in %s
cs: %s: "_stext" nelze v %s nalézt

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
cs: %s: adresa profilu je mimo rozsah. Chybný mapovací soubor?

en: total
cs: celkem

en: usage: renice priority [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] users ]
cs: Použití: renice priorita [ [ -p ] pid ] [[ -g ] pgrp ] [ [ -u ] uživatel ]

en: renice: %s: unknown user
cs: renice: %s: neznámý uživatel

en: renice: %s: bad value
cs: renice: %s: chybná hodnota

en: %d: old priority %d, new priority %d
cs: %d: původní priorita %d, nová priorita %d

en: usage: %s program [arg ...]
cs: Použití: %s PROGRAM [ARGUMENT…]

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
cs: Použití: %s <zařízení> [ -i <IRQ> | -t <ČAS> | -c <ZNAKY> | -w <ČEKÁNÍ> | 
                -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s |
                -T [on|off] ]

en: malloc error
cs: chyba malloc

en: %s: bad value
cs: %s: chybná hodnota

en: %s: %s not an lp device.
cs: %s: %s není lp zařízením

en: %s status is %d
cs: status %s je %d

en: , busy
cs: , zaneprázdněna

en: , ready
cs: , připravena

en: , out of paper
cs: , došel papír

en: , on-line
cs: , zapnuta

en: , error
cs: , chyba

en: LPGETIRQ error
cs: chyba LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
cs: %s používá IRQ %d

en: %s using polling
cs: %s používá poll

en: col: bad -l argument %s.
cs: col: chybný argument %s pro přepínač -l

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
cs: Použití: col [-bfpx] [-l poč. řádků]

en: col: write error.
cs: col: chyba při ukládání

en: col: warning: can't back up %s.
cs: col: varování: %s nelze zazálohovat.

en: past first line
cs: jsem za prvním řádkem

en: -- line already flushed
cs: -- řádek již není v bufru

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
cs: Použití: %s [ - ] [ -2 ] [ soubor ... ]

en: line too long
cs: řádek je příliš dlouhý

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
cs: Použití: column [-tx] [-c SLOUPCE] [SOUBOR…]

en: hexdump: bad length value.
cs: hexdump: chybná délka

en: hexdump: bad skip value.
cs: hexdump: chybná vzdálenost

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
cs: hexdump: [-bcCdovx] [-e FMT] [-f FMT_SOUBOR] [-n DÉLKA] [-s VZDÁLENOST] [SOUBOR…]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
cs: Použití: %s [-dflpcsu] [+ČÍSLO_ŘÁDKU | +/VZOREK] NÁZEV1 NÁZEV2…

en: %s: unknown option "-%c"
cs: %s: neznámá volba „-%c“

en: 
    *** %s: directory ***
cs: 
    *** %s je adresář ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
cs: 
    ***** %s není textovým souborem *****

en: [Use q or Q to quit]
cs: [Stiskněte q či Q pro ukončení]

en: --More--
cs: --Pokračování--

en: (Next file: %s)
cs: (Další soubor: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
cs: [Stiskněte mezerník pro pokračování, 'q' pro ukončení.]

en: ...back %d pages
cs: …přeskakuji zpět o počet stran: %d

en: ...back 1 page
cs: …přeskakuji zpět o 1 stranu

en: ...skipping one line
cs: ‥přeskakuji o jeden řádek

en: ...skipping %d lines
cs: …přeskakuji o počet řádků: %d

en: 
    ***Back***
cs: 
    ***Zpět***

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
cs: 
    Většině příkazů může jako argument předcházet celé číslo k. Implicitní hodnoty
    jsou v hranatých závorkách. Hvězdička (*) znamená, že hodnota argumentu se
    stane implicitní.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
cs: <mezerník>              Zobrazí dalších k řádků textu. [aktuální velikost
                            obrazovky]
    z                       Zobrazí dalších k řádků textu. [aktuální velikost
                            obrazovky]*
    <return>                Zobrazí dalších k řádků textu. [1]*
    d či ctrl-D             Posun o k řádků [aktuální velikost posunu, po spuštění
                            11]*
    q či Q či <interrupt>   Ukončení programu
    s                       Posun vpřed o k řádků [1]
    f                       Posun vpřed o k stran [1]
    b či ctrl-B             Posun vzad o k stran [1]
    '                       Přeskočí na místo, kde bylo zahájeno předchozí hledání
    =                       Zobrazí číslo aktuálního řádku
    /<regulární výraz>      Hledá k. výskyt regulárního výrazu [1]
    n                       Hledá k. výrazu posledního regulárního výrazu [1]
    !<příkaz> či :!<příkaz> Spustí <příkaz> v podshellu
    v                       Spustí /usr/bin/vi na aktuálním řádku
    ctrl-L                  Překreslí obrazovku
    :n                      Přeskočí na k. následující soubor [1]
    :p                      Přeskočí na k. předcházející soubor [1]
    :f                      Vypíše jméno aktuálního souboru a číslo aktuálního řádku
    .                       Zopakuje předcházející příkaz

en: [Press 'h' for instructions.]
cs: [Stiskněte „h“ pro nápovědu.]

en: "%s" line %d
cs: "%s" řádek %d

en: [Not a file] line %d
cs: [Nejedná se o soubor] řádek %d

en:   Overflow
cs:   Přetečení

en: ...skipping
cs: …vynechávám

en: Regular expression botch
cs: Chyba v regulárním výrazu

en: 
    Pattern not found
cs: 
    Vzorek nebyl nalezen

en: Pattern not found
cs: Vzorek nebyl nalezen

en: can't fork
cs: volání fork selhalo

en: 
    ...Skipping
cs: 
    …Vynechávám

en: ...Skipping to file
cs: …Přecházím na soubor

en: ...Skipping back to file
cs: …Vracím se na soubor

en: Line too long
cs: Řádek je příliš dlouhý

en: No previous command to substitute for
cs: Neexistuje žádný příkaz, jenž by bylo možno nahradit

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
cs: od: program od(1) je zastaralý, místo něj použijte hexdump(1).

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
cs: od: režim kompatibility s hexdump(1) nepodporuje -%c volbu%s

en: ; see strings(1).
cs: ; viz strings(1).

en: hexdump: can't read %s.
cs: hexdump: %s nelze číst.

en: hexdump: line too long.
cs: hexdump: řádek je příliš dlouhý.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
cs: hexdump: počet bajtů s více než jedním konverzním znakem.

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
cs: hexdump: chybný počet bajtů pro konverzní znak %s.

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
cs: hexdump: %%s vyžaduje uvedení přesnosti či počtu bajtů.

en: hexdump: bad format {%s}
cs: hexdump: chybný formát {%s}

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
cs: hexdump: chybný znak v konverzi %%%s.

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
cs: %s: Použití: %s [-ČÍSLO] [-p ŘETĚZEC] [-cefnrs] [+ŘÁDEK] [+/VZOREK/] [SOUBOR…]

en: %s: option requires an argument -- %s
cs: %s: volba „%s“ vyžaduje argument

en: %s: illegal option -- %s
cs: %s: neplatná volba -- %s

en: ...skipping forward
cs: …skáču vpřed

en: ...skipping backward
cs: …skáču vzad

en: No next file
cs: Žádný následující soubor

en: No previous file
cs: Žádný předchozí soubor

en: %s: Read error from %s file
cs: %s: Chyba čtení ze souboru %s

en: %s: Unexpected EOF in %s file
cs: %s: Neočekávaná značka konce souboru v %s

en: %s: Unknown error in %s file
cs: %s: Neznámá chyba v souboru %s

en: %s: Cannot create tempfile
cs: %s: Nelze vytvořit dočasný soubor

en: RE error:
cs: Chyba regulárního výrazu:

en: (EOF)
cs: (KONEC SOUBORU)

en: No remembered search string
cs: Žádný zapamatovaný řetězec pro vyhledání

en: Cannot open
cs: Nelze otevřít

en: saved
cs: uloženo

en: : !command not allowed in rflag mode.
cs: : !příkaz není dovolen v režimu rflag.

en: fork() failed, try again later
cs: fork() selhal, zkuste to později

en: (Next file:
cs: (Další soubor:

en: Unable to allocate bufferspace
cs: Místo pro buffer nelze přidělit.

en: usage: rev [file ...]
cs: Použití: rev [SOUBOR…]

en: Cannot open "%s" for read
cs: „%s“  nelze otevřít pro čtení

en: Usage: tailf logfile
cs: Použití: tailf SOUBOR_S_PROTOKOLEM

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
cs: Použití: %s [-i] [-tTERMINÁL ] SOUBOR…

en: trouble reading terminfo
cs: chyba při čtení terminfo databáze

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
cs: Neznámá posloupnost řídících znaků na vstupu: %o, %o

en: Unable to allocate buffer.
cs: Buffer nelze naalokovat.

en: Input line too long.
cs: Vstupní řádka je příliš dlouhá.

en: Out of memory when growing buffer.
cs: Nedostatek paměti pro rostoucí buffer.
