centericq 4.21.0 - en to cs translation catalogue (674 entries)

en:   --ascii, -a              use ASCII characters for windows and UI controls
cs:   --ascii, -a              použít ASCII znaky pro okna a prvky uživ. rozhraní

en:   --basedir, -b <path>     set a custom base directory
cs:   --basedir, -b <cesta>    použít jiný počáteční adresář

en:   --bind, -B <host/ip>     bind a custom local IP
cs:   --bind, -B <počítač/ip>  připojit se na vybranou místní IP

en:   --debug, -d              enables debug info logging
cs:   --debug, -d              zaznamenávat ladící zprávy

en:   --help                   display this stuff
cs:   --help                   zobrazit tento text

en:   --no-xtitles, -T         disable xterm titles
cs:   --no-xtitles, -T         nepoužívat titulky xtermu

en:   --offline, -o            set all protocols status to offline upon start
cs:   --offline, -o            po startu nastavit stav všech protokolů na „odpojen“

en:   --version, -v            show the program version info
cs:   --version, -v            zobrazit informace o verzi programu

en:   -S, --status <status>    change the current IM status
cs:   -S, --status <stav>      změnit současný stav IM

en:   -n, --number <phone#>    mobile number to send an event to (sms only)
cs:   -n, --number <telefon>   poslat zprávu na mobilní číslo (pouze SMS)

en:   -p, --proto <protocol>   protocol type; can be icq, yahoo, aim, irc, jabber or lj
cs:   -p, --proto <protokol>   typ protokolu; může být icq, yahoo, aim, irc, jabber nebo lj

en:   -s, --send <event type>  event type; can be msg, sms or url
cs:   -s, --send <typ události>  typ události; může být msg, sms nebo url

en:   -t, --to <destination>   destination UIN or nick (depends on protocol)
cs:   -t, --to <cíl>           UIN nebo přezdívka adresáta (závisí na protokolu)

en:  %s: details
cs:  detaily: %s

en:  1st language : %s
cs:  První jazyk : %s

en:  2nd language : %s
cs:  Druhý jazyk : %s

en:  3rd language : %s
cs:  Třetí jazyk : %s

en:  <Space> confirm, <Esc> cancel
cs:  <Mezerník> potvrdit, <Esc> zrušit

en:  <Space> or <Enter> confirm, <Esc> cancel
cs:  <Mezerník> nebo <Enter> potvrdit, <Esc> zrušit

en:  About
cs:  O mně

en:  Accounts..
cs:  Účty…

en:  Age : %s
cs:  Věk : %s

en:  Age range : %s
cs:  Věk : %s

en:  All protocols
cs:  Všechny protokoly

en:  Already logged in only
cs:  Pouze přihlášené

en:  Always online non-IM contacts for : %s
cs:  Být vždy „připojený“ pro ne-IM kontakty: %s

en:  Anti-spam: kill msgs from users not on the list : %s
cs:  Anti-spam: zahazovat zprávy od neznámých lidí : %s

en:  Arrange contacts into groups : %s
cs:  Uspořádat kontakty do skupin : %s

en:  Assign PGP key..
cs:  Přiřadit PGP klíč…

en:  Authorization required : %s
cs:  Vyžadovat autorizaci : %s

en:  Automatically set Away period (min) : %d
cs:  Automaticky nastavit „pryč“ (min) : %d

en:  Automatically set N/A period (min) : %d
cs:  Automaticky nastavit „nedostupný“ (min) : %d

en:  Backdated entry : %s
cs:  Zpětně datovaná položka: %s

en:  Birthdate : %s
cs:  Datum narození : %s

en:  CENTERICQ %s  UNSENT: %lu
cs:  CENTERICQ %s, NEODESLÁNO: %lu

en:  Cellular phone : %s
cs:  Mobil : %s

en:  CenterICQ config options
cs:  Konfigurace CenterICQ

en:  CenterICQ configuration
cs:  Konfigurace CenterICQ

en:  Change color scheme to : %s
cs:  Změnit barevné schéma na : %s

en:  Change nickname
cs:  Změnit přezdívku

en:  Change password : %s
cs:  Změna hesla : %s

en:  Change sound device to : %s
cs:  Změnit zvukové zařízení na : %s

en:  Channel : %s
cs:  Kanál : %s

en:  Chat messaging mode : %s
cs:  Diskuzní mód : %s

en:  Chat messaging mode for : %s
cs:  Diskuzní mód pro : %s

en:  Check frequency (minutes) : %lu
cs:  Četnost kontrol (minuty) : %lu

en:  Check the local mailbox : %s
cs:  Kontrolovat místní poštu : %s

en:  Check the password : %s
cs:  Ověření hesla : %s

en:  City : %s
cs:  Město : %s

en:  Codepages conversion
cs:  Konverze kódových stránek

en:  Color contacts according to: %s
cs:  Obarvit kontakty podle: %s

en:  Comment
cs:  Komentář

en:  Communications
cs:  Komunikace

en:  Company : %s
cs:  Firma : %s

en:  Contact list
cs:  Seznam kontaktů

en:  Country : %s
cs:  Země : %s

en:  Custom mood : %s
cs:  Nálada : %s

en:  Department : %s
cs:  Oddělení : %s

en:  Detailed IM events log in ~/.centericq/log : %s
cs:  Podrobný záznam IM událostí v ~/.centericq/log: %s

en:  Details
cs:  Detaily

en:  Disable auto-formatting : %s
cs:  Neformátovat automaticky: %s

en:  Disable sending comments by e-mail : %s
cs:  Neodesílat komentáře e-mailem: %s

en:  Disallow comments : %s
cs:  Zakázat komentáře : %s

en:  Drop
cs:  Zrušit účet

en:  Edit away message on status change : %s
cs:  Měnit pryč-zprávu při změně stavu : %s

en:  Enable bidirectional languages support : %s
cs:  Povolit obousměrné jazyky: %s

en:  Enable emacs bindings in text editor : %s
cs:  Textový editor ve stylu emacs : %s

en:  Enable peer-to-peer communications : %s
cs:  Povolit peer-to-peer komunikaci: %s

en:  Enable web status indicator : %s
cs:  Povolit webový ukazatel stavu : %s

en:  Enter key sends message : %s
cs:  Enter odesílá zprávy: %s

en:  Enter key sends message for : %s
cs:  Enter odesílá zprávy pro : %s

en:  Fancy stuff
cs:  Zábavné:

en:  Feed Parameters
cs:  Parametry kanálu

en:  File transfers monitor
cs:  Správce přenosu souborů

en:  Files
cs:  Soubory

en:  Find/add user(s)
cs:  Najít/přidat uživatele

en:  Find/add users
cs:  Najít/přidat uživatele

en:  First name : %s
cs:  Jméno : %s

en:  For protocols : %s
cs:  Pro protokoly : %s

en:  Gender : %s
cs:  Pohlaví : %s

en:  General
cs:  Obecné

en:  Groups
cs:  Skupiny

en:  Hide offline users : %s
cs:  Skrýt odpojené uživatele : %s

en:  Home
cs:  Bydliště

en:  Homepage : %s
cs:  Domovská stránka : %s

en:  IM account manager
cs:  Manažer IM účtů

en:  Import friend list : %s
cs:  Importovat seznam přátel : %s

en:  Incoming from %s
cs:  Přijímám od %s

en:  Invite to conference..
cs:  Pozvat na konferenci…

en:  Join channel
cs:  Připojit se ke kanálu

en:  Join channel/conference
cs:  Připojit se ke kanálu/konferenci

en:  Join/create a channel/conference
cs:  Připojit se ke kanálu/konferenci

en:  Joined since the last check only
cs:  Připojeno od poslední kontroly

en:  Key passphrase: %s
cs:  Heslo ke klíči: %s

en:  Keywords
cs:  Klíčová slova

en:  Keywords : %s
cs:  Klíčová slova : %s

en:  Language : %s
cs:  Jazyk : %s

en:  Last name : %s
cs:  Příjmení : %s

en:  Leave channel
cs:  Opustit kanál

en:  Link an RSS feed
cs:  Odebírat RSS zprávy

en:  Link an RSS feed
cs:  Odebírat RSS

en:  LiveJournal posting: attributes
cs:  posílání LiveJournalu: vlastnosti

en:  Local charset : %s
cs:  Místní sada : %s

en:  Location
cs: Místo

en:  Logging
cs:  Logování

en:  Look for online only : %s
cs:  Hledej pouze právě připojené : %s

en:  Mass group move..
cs:  Hromadný přesun skupin…

en:  Miscellaneous
cs:  Ostatní

en:  Mood : %s
cs:  Nálada : %s

en:  More
cs:  Další

en:  Move to group..
cs:  Přesunout do skupiny…

en:  Music : %s
cs:  Hudba : %s

en:  Name : %s
cs:  Přezdívka : %s

en:  Name/Title
cs:  Jméno/Titul

en:  Network
cs:  Síť

en:  NickServ password (optional) : %s
cs:  NickServ heslo (volitelné) : %s

en:  Nickname
cs: Přezdívka:

en:  Nickname : %s
cs:  Přezdívka : %s

en:  Online only
cs: Pouze připojené

en:  Online/offile events in the log window : %s
cs:  Události připojen/odpojen v okně logu : %s

en:  OpenPGP key: %s
cs:  OpenPGP klíč: %s

en:  Options
cs:  Volby

en:  Organize contact groups
cs: Upravit skupiny kontaktů

en:  Outgoing to %s
cs:  Odesílám pro %s

en:  Password
cs:  Heslo

en:  Password (optional) : %s
cs:  Heslo (volitelné) : %s

en:  Password : %s
cs:  Heslo : %s

en:  Password to set : %s
cs:  Heslo změnit na : %s

en:  Phone : %s
cs:  Telefon : %s

en:  Picture : %s
cs:  Obrázek : %s

en:  Port range to use for peer-to-peer : %s
cs:  Rozsah portů pro peer-to-peer: %s

en:  Position : %s
cs:  Pozice : %s

en:  Post to journal : %s
cs:  Poslat do žurnálu : %s

en:  Priority : %s
cs:  Priorita : %s

en:  Proxy only for HTTP (rss and lj) : %s
cs:  Proxy pouze pro HTTP (rss a lj) : %s

en:  Quote a message on reply : %s
cs:  Citovat zprávu v odpovědi : %s

en:  Random chat group
cs:  Náhodná diskuzní skupina

en:  Random chat group : %s
cs:  Náhodná diskuzní skupina : %s

en:  Register
cs:  Registrovat

en:  Register on the %s network
cs:  Registrace v %s síti

en:  Registration parameters
cs:  Parametry registrace

en:  Registration progress
cs:  Průběh registrace

en:  Registration service
cs:  Registrační služba

en:  Remember passwords : %s
cs:  Pamatovat si ICQ heslo : %s

en:  Remote charset : %s
cs:  Vzdálená sada : %s

en:  Remove channel             del
cs:  Odstranit kanál  del

en:  Request authorization
cs:  Vyžadovat autorizaci

en:  Search parameters
cs:  Parametry hledání

en:  Search profiles
cs:  Vyhledávací profily

en:  Search service
cs:  Vyhledávací služba

en:  Secured : %s
cs:  Zabezpečený : %s

en:  Security : %s
cs:  Zabezpečení : %s

en:  Select PGP key to use
cs:  Vyber PGP klíč pro použití

en:  Send a channel message   enter
cs:  Odeslat zprávu pro kanál   Enter

en:  Send an SMS
cs:  Odeslat SMS

en:  Send file(s)
cs:  Poslat soubor(y)

en:  Send file(s) to %s, %lu
cs:  Poslat soubor(y) pro %s, %lu

en:  Server to use : %s
cs:  Adresa serveru : %s

en:  Service
cs:  Služba

en:  Set away message
cs:  Nastavit pryč-zprávu

en:  Show users who have you on their list
cs:  Ukaž uživatele, kteří vás mají ve svém seznamu

en:  State : %s
cs:  Stát : %s

en:  Street address : %s
cs:  Ulice : %s

en:  Subject : %s
cs:  Předmět : %s

en:  Switch to language preset : %s
cs:  Podle jazyku : %s

en:  Timestamps in the log window : %s
cs:  Časové údaje v okně logu : %s

en:  Turn PGP encryption %s
cs:  PGP šifrování %s

en:  Unassign PGP key
cs:  Odebrat PGP klíč…

en:  Update user details
cs:  Aktualizovat detaily o sobě

en:  Use no key
cs:  Nepoužívej klíč

en:  User interface
cs:  Uživatelské rozhraní

en:  Users with photos only : %s
cs:  Pouze uživatelé mající foto : %s

en:  View/edit ignore list
cs:  Prohlížet/měnit seznam ignorovaných

en:  View/edit invisible list
cs:  Prohlížet/měnit seznam neviditelných

en:  View/edit visible list
cs:  Prohlížet/měnit seznam viditelných

en:  Work
cs:  Práce

en:  XML export URL : %s
cs:  URL XML exportu : %s

en:  Your %s details
cs:  Vaše %s detaily

en:  Zip code : %s
cs:  PSČ/Zip : %s

en:  [Ctrl-X save, Esc cancel]
cs:  [Ctrl-X uložit, Esc zrušit]

en:  [icq] ICQ network
cs:  [icq] ICQ síť

en:  of
cs:  z

en:  password:
cs:  heslo:

en:  priority:
cs:  priorita:

en:  server address:
cs:  adresa serveru:

en:  user name:
cs:  uživatelské jméno:

en: ! another running copy of centericq detected
cs: ! detekována jiná běžící kopie centericq

en: ! cannot connect, free disk space is less than 10k
cs: ! nemohu se připojit, na disku je méně než 10 kB volného místa

en: ! free disk space is less than 10k, going offline
cs: ! na disku zbývá méně než 10 kB volného místa, odpojuji se od serverů

en: ! otherwise we can lose events and configuration
cs: ! jinak můžeme přijít o události a konfiguraci

en: ! support for %s was disabled at build time
cs: ! podpora pro %s byla zakázána při kompilaci

en: ! this may cause problems. pid %lu
cs: ! toto může působit problémy, pid %lu

en: %lu minutes
cs: %lu minut

en: %s changed status to %s from %s
cs: %s změnil stav na %s z %s

en: %s contact menu, %s status, %s general, %s/%s next/prev chat, %s quit
cs: %s menu kontaktu, %s stav, %s různé volby, %s/%s násl./před. disk., %s konec

en: %s from %s, received on %s
cs: %s od %s, přijato %s

en: %s has been deopped by %s.
cs: %s již není operátorem na příkaz %s.

en: %s has been kicked by %s
cs: %s byl(a) vyhozen(a) %s

en: %s has been opped by %s.
cs: %s set stal(a) operátorem na příkaz %s.

en: %s has deopped us.
cs: %s už není naším operátorem.

en: %s has joined.
cs: %s se připojil(a)

en: %s has left
cs: %s odešel(a)

en: %s has opped us.
cs: %s se stal naším operátorem

en: %s or %s to close, Up/Down and PgUp/PgDn to scroll
cs: %s nebo %s zavřít, Up/DOwn a PgUp/PgDn posunout

en: %s search, %s again, %s cancel
cs: %s hledat, %s znovu, %s zrušit

en: %s send, %s multi, %s/%s pr/nxt chat, %s hist, %s URLs, %s expand, %s info
cs: %s odesl., %s hrom., %s/%s př/nás disk., %s hist., %s URL, %s zvětš., %s detaily

en: %s send, %s multi, %s/%s pr/nxt chat, %s hist, %s URLs, %s expand, %s memb
cs: %s odesl., %s hrom., %s/%s př/nás disk., %s hist., %s URL, %s zvětš., %s člen.

en: %s to %s has been put to the queue
cs: %s pro %s byl přidán do fronty

en: %s to %s, sent on %s
cs: %s pro %s, odesláno %s

en: %s to URLs, %s external actions, %s close
cs: %s do URL, %s externí akce, %s zavřeno

en: %s to URLs, %s to full-screenize, %s close
cs: %s pro URL, %s přes celou obrazovku, %s zavřít

en: %s went offline
cs: %s se právě odpojil

en: %s went online, with status %s
cs: %s se právě připojil se stavem %s

en: %s: went offline
cs: %s: právě se odpojil

en: %s: went online, with status %s
cs: %s: právě se připojil se stavem %s

en: (default)
cs: (výchozí)

en: (none/custom)
cs: (nic/vlastní)

en: * Authorization :
cs:  Autorizace :

en: * Authorization request :
cs:  Vyžadovat autorizaci :

en: * Contacts :
cs: * Kontakty :

en: * File transfer
cs: * Přenos souboru

en: + %s has been added to the list
cs: + %s byl přidán do seznamu

en: + [%02d:%02d:%02d] new mail arrived, %d messages
cs: + [%02d:%02d:%02d] přišla nová pošta, %d e-mailů

en: + [%s] automatically set %s
cs: + [%s] automaticky nastavuji %s

en: + [%s] status restored
cs: + [%s] stav obnoven

en: + [aim] connect failed: %s
cs: + [aim] připojování selhalo: %s

en: + [aim] password sent
cs: + [aim] heslo odesláno

en: + [aim] unable to connect to the server
cs: + [aim] nelze se připojit k serveru

en: + [gg] cannot resolve %s
cs: + [gg] nemohu přeložit %s

en: + [gg] connection failed
cs: + [gg] selhalo připojení

en: + [gg] connection lost
cs: + [gg] spojení ztraceno

en: + [gg] connection to the server failed
cs: + [gg] selhalo spojení k serveru

en: + [gg] no away message from %s, %s
cs: + [gg] chybí pryč-zpráva od %s, %s

en: + [icq] cannot connect
cs: + [icq] nelze se připojit

en: + [icq] cannot fetch away msg from %s, %s
cs: + [icq] nelze získat pryč-zprávu od %s, %s

en: + [icq] disconnected
cs: + [icq] odpojeno

en: + [icq] failed SMS to %s
cs: + [icq] nelze poslat SMS pro %s

en: + [icq] failed SMS to %s, %s
cs: + [icq] SMS pro %s, %s odmítnuta

en: + [irc] connect failed: %s
cs: + [irc] připojení selhalo: %s

en: + [irc] nickname was changed successfully
cs: + [irc] přezdívka byla úspěšně změněna

en: + [irc] password sent
cs: + [irc] heslo odesláno

en: + [irc] unable to connect to the server
cs: + [irc] nelze se připojit k serveru

en: + [jab] error %d
cs: + [jab] chyba %d

en: + [jab] error %d: %s
cs: + [jab] chyba %d: %s

en: + [jab] no away message from %s, %s
cs: + [jab] žádná pryč-zpráva od %s, %s

en: + [jab] unable to connect to the server
cs: + [jab] k serveru se nelze připojit

en: + [jab] unregistering from the %s agent
cs: + [jab] odregistrovávám se od agenta %s

en: + [lj] %s was added to friends
cs: + [lj] %s byl přidán do seznamu přátel

en: + [lj] HTTP failed: %s
cs: + [lj] HTTP selhalo: %s

en: + [lj] couldn't add friend
cs: + [lj] nemohu přidat přítele

en: + [lj] error deleting friend
cs: + [lj] chyba při mazání přítele

en: + [lj] login failed: %s
cs: + [lj] selhalo přihlášení: %s

en: + [lj] post error: %s
cs: + [lj] chyba při odesílání: %s

en: + [lj] posted successully, the id is %s
cs: + [lj] úspěšně zasláno, id je %s

en: + [lj] the user has been removed from your friend list
cs: + [lj] uživatel byl odebrán z vašeho seznamu přátel

en: + [lj] user lookup finished
cs: + [lj] hledání uživatele dokončeno

en: + [msn] cannot connect:
cs: + [msn] nemohu se připojit:

en: + [msn] e-mail from %s, %s
cs: + [msn] e-mail od %s, %s

en: + [msn] reverse users listing finished, %d found
cs: + [msn] obrácené hledání uživatelů dokončeno, %d nalezen(o)

en: + [msn] unread e-mail: %d in inbox, %d in folders
cs: + [msn] nepřečtených e-mailů: %d v došlé, %d ve složkách

en: + [yahoo] another logon detected
cs: + [yahoo] zjištěno duplicitní přihlášení

en: + [yahoo] cannot connect:
cs: + [yahoo] nelze se připojit:

en: + [yahoo] cannot fetch away msg from %s, %s
cs: + [yahoo] nelze získat pryč-zprávu z %s, %s

en: + [yahoo] cannot login: the account has been blocked
cs:  + [yahoo] nelze se přihlásit: účet byl zablokován

en: + [yahoo] cannot login: username and password mismatch
cs: + [yahoo] nelze se přihlásit: jméno a heslo nesouhlasí

en: + [yahoo] direct connection failed
cs: + [yahoo] přímé spojení selhalo

en: + [yahoo] e-mail from %s, %s
cs: + [yahoo] e-mail od %s, %s

en: + [yahoo] error: %s
cs: + [yahoo] chyba: %s

en: + [yahoo] leaving the %s conference
cs: + [yahoo] opouštím konferenci: %s

en: + [yahoo] server closed socket
cs: + [yahoo] server uzavřel socket

en: + [yahoo] system: %s
cs: + [yahoo] systém: %s

en: + cannot fetch away messages being offline
cs: + nemohu získat pryč-zprávu jsa odpojen

en: + last msg from %s
cs: + poslední zpráva od %s

en: + launched the %s action command
cs: + spuštěn %s příkaz

en: + new mail arrived, %d messages
cs: + dorazila nová pošta, %d zpráv

en: + no URLs within the current context
cs: + žádná URL v současném kontextu

en: + no external actions defined for %s
cs: + žádná akce není definována pro %s

en: + no history items for %s
cs: + žádné položky historie pro %s

en: + the %s configuration was changed, reloaded
cs: + konfigurace %s byla změněna, nahrávám znovu

en: + the user is back
cs: + uživatel je zpátky

en: + to reactivate visit %s
cs: + pro odblokování navštiv %s

en: + user %s is already on the list
cs: + uživatel %s je již v seznamu

en: + you must be logged in first
cs: + nejprve se musíte přihlásit

en: 20 Something
cs: Kolem 20

en: 2nd e-mail
cs: 2. e-mail

en: 30 Something
cs: Kolem 30

en: 40 Something
cs: Kolem 40

en: 50 Plus
cs: 50 a výš

en: 60-above
cs: 60 a více

en: <no nick>
cs: <bez přezdívky>

en: About
cs: O mně

en: Accept
cs: Přijmout

en: Add
cs: Přidat

en: Add to list
cs: Přidat do seznamu

en: Address
cs: Adresa

en: Age
cs: Věk

en: Age:
cs: Věk:

en: Apr
cs: Dub

en: Are you sure want to remove %s?
cs: Opravdu chcete odstranit %s?

en: Are you sure want to remove the group?
cs: Opravdu chcete odstranit skupinu?

en: Aug
cs: Srp

en: Author:
cs: Autor:

en: Auto Away period (0 - disable):
cs: Autom. interval „pryč“ stavu (0 – vypnout):

en: Auto N/A period (0 - disable):
cs: Auto N/A interval (0 – vypnout):

en: Auto-joined the conference
cs: Automatické připojení do konference

en: Away
cs: Pryč

en: Away message:
cs: pryč-zpráva:

en: Background
cs: Zázemí

en: Birthdate
cs: Narozen(a)

en: Block channel messages
cs: Zakázat zprávy z kanálu

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cannot remove a transfer which is in progress now
cs: Běžící přenos nelze odebrat

en: Category:
cs: Kategorie:

en: Cellular
cs: Mobil

en: Cellular phone:
cs: Mobil:

en: Change
cs: Změnit

en: Change status
cs: Změnit stav

en: Channel chat history
cs: Historie diskuze na tomto kanálu

en: Channel topic now is: %s
cs: Téma kanálu je nyní: %s

en: Channel:
cs: Kanál:

en: Charset to convert messages from:
cs: Vstupní znaková sada:

en: Charset to convert messages to:
cs: Výstupní znaková sada:

en: Check
cs: Zkontrolovat

en: Check frequency:
cs: Četnost kontrol:

en: Check the new password:
cs: Ověření hesla:

en: Check the password you entered:
cs: Ověření hesla:

en: City:
cs: Město:

en: Comment
cs: Komentář

en: Comments:
cs: Komentář:

en: Company
cs: Firma

en: Company:
cs: Firma:

en: Connecting to the server %s …
cs: Připojuji se k serveru %s…

en: Contact to add
cs: Přidat kontakt

en: Current conference members are:
cs: Členy současné konference jsou:

en: Current mood:
cs: Současná nálada:

en: Currently playing:
cs: Právě hraje:

en: Custom status message:
cs: Zpráva při změně stavu:

en: DND
cs: Nerušit

en: Dec
cs: Pro

en: Default Jabber conference server
cs: Výchozí server pro jabber-konference

en: Department
cs: Oddělení

en: Department:
cs: Oddělení:

en: Description:
cs: Popis:

en: Details
cs: Detaily

en: Detect music
cs: Detekovat hudbu

en: Disconnected
cs: Odpojeno

en: Do not disturb
cs: Nerušit

en: Done
cs: Hotovo

en: Drop the account information first!
cs: Nejdřív zahoďte informace o účtu!

en: Edit
cs: Změnit

en: Edit details
cs: Upravit detaily

en: Empty authorization request message
cs: Prázdná zpráva požadavku na autorizaci

en: Encoding
cs: Kódování

en: Enter birthdate (DD-MM-YYYY):
cs: Vložte datum narození (DD-MM-RRRR):

en: Event history
cs: Historie událostí

en: Event recipients
cs: Příjemci události

en: Events sending options:
cs: Volby pro odesílací události:

en: External actions..
cs: Externí akce…

en: Failed
cs: Selhalo

en: Feb
cs: Úno

en: Female
cs: Žena

en: Fetch away message
cs: Uložit zprávu pro nepřítomnost

en: Fetch version info
cs: Získat informace o verzi

en: Fetching your details
cs: Stahuji vaše ICQ detaily

en: File transfer status
cs: Stav přenosu souboru

en: First name:
cs: Jméno:

en: Force check
cs: Vynutit kontrolu

en: Free for chat
cs: Chci si povídat

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Friend of
cs: Přítel

en: Full name
cs: Plný název

en: Fwd
cs: Přeposlat

en: Games
cs: Hry

en: Gender
cs: Pohlaví

en: General
cs: Obecné

en: General Chat
cs: Obecné povídání

en: General options:
cs: Obecné volby:

en: Go ahead
cs: Pokračovat

en: Go to contact..
cs: Do kontaktů…

en: HTTP proxy server hostname:
cs: HTTP proxy server:

en: Handle
cs: Název

en: Hide offline users
cs: Skrýt odpojené uživatele

en: History for %s, %d events total
cs: Historie pro %s, celkem %d událost(í)

en: Home
cs: Bydliště

en: Homepage
cs: Domácí stránka

en: Homepage:
cs: Domovská stránka:

en: I do really enjoy the default %s away message of %s %s.
cs: Skutečně se mi líbí výchozí pryč-zpráva pro protokol %s programu %s %s.

en: I do really enjoy the default AIM profile of centericq %s.
cs: Skutečně se mi líbí výchozí AIM-profil programu centericq %s.

en: Ignore all events from %s?
cs: Ignorovat všechny události od %s?

en: Ignore list
cs: Seznam ignorovaných

en: Ignore user
cs: Ignorovat uživatele

en: Incoming %s from %s
cs: Přijímám %s od %s

en: Information about %s
cs: Informace o %s

en: Interests
cs: Zájmy

en: Invisible
cs: Neviditelný

en: Invisible list
cs: Seznam neviditelných

en: Invite to conference..
cs: Pozvat do konference…

en: Jan
cs: Led

en: Join/Create
cs: Připojit/Vytvořit

en: Jul
cs: Čec

en: Jun
cs: Čen

en: Keywords:
cs: Klíčová slova:

en: Kicked by %s; reason: %s
cs: Vyhozen %s; důvod: %s

en: Languages
cs: Jazyky

en: Last IP
cs: Poslední IP

en: Last check
cs: Naposled kontrolován

en: Last name:
cs: Příjmení:

en: Last result
cs: Poslední výsledek

en: Last seen
cs: Naposled

en: Link
cs: URL

en: Link:
cs: Odkaz:

en: List nicknames
cs: Seznam přezdívek

en: Load
cs: Nahrát

en: Location
cs: Místo

en: Male
cs: Muž

en: Mar
cs: Bře

en: Mass move selected users to..
cs: Hromadně přesunout vybrané uživatele do…

en: May
cs: Kvě

en: Message
cs: Zpráva

en: Message from the server:
cs: Zpráva ze serveru:

en: Mobile number:
cs: Číslo mobilu:

en: More
cs: Další

en: Move to contacts
cs: Do kontaktů

en: N/A
cs: Nedostupný

en: Name
cs: Jméno

en: Name for a group to be created:
cs: Vytvořit skupinu se jménem:

en: Name/Title:
cs: Jméno/Titul:

en: Name:
cs: Jméno

en: Never
cs: Nikdy

en: New UIN received, %lu
cs: Dostal jsem nové UIN: %lu

en: New name for the group:
cs: Nové jméno skupiny:

en: New nickname to show:
cs: Ukazovat pod přezdívkou:

en: New password:
cs: Nové heslo:

en: New profile name:
cs: Jméno nového profilu:

en: New search
cs: Nové hledání

en: Next
cs: Další

en: Next check
cs: Příští kontrola

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Nickname to set:
cs: Nastavit přezdívku:

en: Nickname:
cs: Přezdívka:

en: None
cs: Nic

en: Not available
cs: Nejsem k zastižení

en: Not specified
cs: Neuvedeno

en: Nov
cs: Lis

en: Now
cs: Nyní

en: Occupied
cs: Mám práci

en: Oct
cs: Říj

en: Offline
cs: Odpojený

en: Old e-mail
cs: Starý e-mail

en: On channels:
cs: Na kanálech:

en: Online
cs: Připojený

en: Open
cs: Otevřít

en: Organize contact groups
cs: Uspořádat skupiny kontaktů

en: Outgoing %s
cs: Odesílám %s

en: Outgoing %s to %s
cs: Odesílám %s pro %s

en: PGP encrypt error:
cs: Chyba při PGP šifrování:

en: PGP key passphrase:
cs: heslo pro PGP klíč:

en: PGP key search: type to find, %s find again, Enter finish
cs: Hledání PGP klíče: něco napište, %s hledá znovu, Enter ukončí

en: PGP key selection: %s for quick lookup
cs: Výběr PGP klíče: %s pro rychlé vyhledání

en: PGP passphrase required:
cs: Heslo pro PGP vyžadováno:

en: PGP sign error:
cs: Chyba při PGP podepisování:

en: PING reply from the user: %d second(s)
cs: Odpověď na PING od uživatele: %d sekund(a)

en: Password must be at least 6 chars long
cs: Heslo musí být alespoň 6 znaků dlouhé

en: Password must be entered
cs: Musí být zadáno heslo

en: Password:
cs: Heslo:

en: Passwords do not match
cs: Hesla se neshodují

en: Peer-to-peer port range (min-max):
cs: Peer-to-peer porty (min-max):

en: Phone
cs: Telefon

en: Phone:
cs: Telefon:

en: Please join my conference.
cs: Prosím, připoj se do mé konference

en: Polish
cs: Polsky

en: Position:
cs: Pozice:

en: Post
cs: Poslat

en: Posting subject:
cs: Zasílající předmět:

en: Prev
cs: Předchozí

en: Published on:
cs: Zveřejněno:

en: QuickSearch: type to find, %s find again, Enter finish
cs: Hledání: něco napište, %s hledá znovu, Enter ukončí

en: RSS doc
cs: RSS URL

en: Random Chat User
cs: Povídání si s náhodným uživatelem

en: Received on %s
cs: Přijato %s

en: Reject
cs: Zamítnout

en: Remove
cs: Odebrat

en: Remove %s from the contact list as well?
cs: Odebrat také %s ze seznamu kontaktů?

en: Remove the %d contacts from the contact list as well?
cs: Odebrat také %d kontakt(y) ze seznamu kontaktů?

en: Remove user
cs: Odebrat uživatele

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Rename contact
cs: Přejmenovat kontakt

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Report bugs to <centericq-bugs@konst.org.ua>.
cs: Chyby hlašte na <centericq-bugs@konst.org.ua>.
    Chyby překladu na <petr.pisar@atlas.cz>.

en: Result of the external action %s:
cs: Výsledky externí akce %s:

en: Retreive
cs: Stáhnout

en: Retrieve
cs: Stáhnout

en: Retrying..
cs: Zkouším to znovu…

en: Romance
cs: Romantické

en: Russian
cs: Rusky

en: SMTP server hostname:
cs: jméno SMTP serveru:

en: Search results [done]
cs: Výsledky hledání [hotovo]

en: Search/Add
cs: Nové hledání

en: Searching contacts..
cs: Prohledávání kontaktů…

en: Seeking Men
cs: Hledám muže

en: Seeking Women
cs: Hledám ženu

en: Select
cs: Vybrat

en: Select a group to add the user to
cs: Vyběr skupiny, do které má být uživatel přidán

en: Select a group to move the user to
cs: Vyběr skupiny, do které má být uživatel přesunut

en: Select contacts to add to the list
cs: Vyberte kontakty, které chcete přidat do seznamu

en: Select contacts to move
cs: Vyberte kontakty, které chcete přesunout

en: Send
cs: Poslat

en: Send a message
cs: Poslat zprávu

en: Send an URL
cs: Odeslat URL

en: Send contacts
cs: Odeslat kontakty

en: Send contacts..
cs: Posílám kontakty…

en: Sending request
cs: Vysílám žádost

en: Sent on %s
cs: Odesláno %s

en: Sep
cs: Zář

en: Show offline users
cs: Ukázat odpojené uživatele

en: State:
cs: Stát:

en: Street address:
cs: Ulice:

en: Students
cs: Studenti

en: The Jabber ID was successfully registered
cs: Jabber ID bylo úspěšně zaregistrováno

en: The following users have you listed as their friend:
cs: Následující uživatelé vás vedou jako svého přítele:

en: The profile with this name already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Profil tohoto jména již existuje. Chcete jej přepsat?

en: The remote is using %s
cs: Vzdálená strana používá: %s

en: The specified directory does not exist
cs: Zadaný adresář neexistuje

en: The specified directory is not writable
cs: Do zadaného adresáře nelze zapisovat

en: The user %s (%s) has added you to his/her friend list
    
    Journal address: %s
cs: Uživatel %s (%s) si Vás přidal(a) do seznamu kontaktů
    
    Adresa journalu: %s

en: The user %s has declined your invitation to join the conference
cs: Uživatel %s odmítl pozvání k připojení se do konference

en: The user %s has invited you to the %s conference, the topic there is: %s
cs: Uživatel %s vás pozval do konference %s, jejíž téma je: %s

en: The user %s has joined the conference
cs: Uživatel %s se připojil do konference

en: The user %s has left the conference
cs: Uživatel %s opustil konferenci

en: The user %s has removed you from his/her friend list
    
    Journal address: %s
cs: Uživatel %s Vás odebral(a) ze seznamu kontaktů
    
    Adresa journalu: %s

en: The user has a birthday today
cs: Uživatel má dnes narozeniny

en: The user has accepted your authorization request
cs: si Vás přidal(a) do seznamu kontaktů

en: The user has added you to his/her contact list
cs: si Vás přidal(a) do seznamu kontaktů

en: The user has changed their nick from %s to %s
cs: Uživatel si změnil svoji přezdívku z %s na %s

en: The user has no profile information.
cs: Uživatel nemá žádné informace v profilu.

en: The user has rejected your authorization request; the message was:
cs: Žádost o autorizaci od %lu

en: The user has removed you from his contact list (unsubscribed you, using the Jabber language)
cs: Uživatel si vás smazal ze svého seznamu kontaktů (unsubsribed you, řečeno jazykem Jabberu)

en: The user wants to subscribe to your network presence updates
cs: Uživatel si tě chce přidat do svého seznamu kontaktů

en: This is your LiveJournal account. Use it to
cs: Toto je tvůj LiveJournal účet. Použij ho

en: Timed out waiting for a new uin. Retry?
cs: Došel čas při čekání na nové UIN. Mám to zkusit znovu?

en: Timezone
cs: Čas. pásmo

en: Title
cs: Titul

en: Title:
cs: Titul:

en: Trying to register %s at %s ...
cs: Pokouším se zaregistrovat %s na %s…

en: URLs within the current context
cs: URL v současném kontextu

en: UnBlock channel messages
cs: Povolit zprávy z kanálu

en: Unable to connect
cs: + nelze se připojit

en: Unable to connect to icq server. Retry?
cs: Nemohu se připojit k ICQ serveru. Znovu?

en: Unset ignore user
cs: Přestat ignorovat uživatele

en: Usage:
cs: Užití:

en: User info
cs: Informace o uživateli

en: User's details
cs: Detaily uživatele

en: Version
cs: Verze

en: Visible list
cs: Seznam viditelných

en: Wait a moment. Your details haven't been fetched yet
cs: Chvíli počkejte. Ještě jsem nestáhl Vaše ICQ detaily.

en: Work
cs: Práce

en: Wrong Jabber ID!
cs: Chybné Jabber ID!

en: Wrong nickname given, cannot register
cs: Zadán chybný JID, nelze se zaregistrovat

en: You have to disconnect the service first!
cs: Nejprve se musíte odpojit od serveru!

en: You must be logged to the Gadu-Gadu network to update your details
cs: Pro aktualizaci údajů musíš být přihlášen do Gadu-Gadu sítě

en: You must be logged to the ICQ network to update the details
cs: Pro aktualizaci údajů musíš být příhlášen v ICQ síti

en: You must be logged to the Jabber network to update your details
cs: Pro aktualizaci údajů musíš být přihlášen do Jabber sítě

en: You must be logged to the MSN network to update the friendly nick
cs: Pro aktualizaci přezdívky musíš být přihlášen do MSN sítě

en: Your details have been fetched
cs: Vaše ICQ detaily bylo staženy

en: Zip code
cs: PSČ/Zip

en: Zip code:
cs: PSČ/Zip:

en: abort
cs: zruš

en: adding %s to the contacts
cs: přidávám %s do seznamu kontaktů

en: aim connection failed
cs: aim: selhalo spojení

en: as requested
cs: podle požadavků

en: authorization
cs: autorizace

en: away
cs: Pryč

en: away message
cs: pryč-zpráva

en: bad password
cs: chybné heslo

en: bad username
cs: chybné jméno uživatele

en: blue
cs: modré

en: cAncel
cs: Zrušit

en: cLear
cs: Vyčistit

en: cannot connect
cs: nemohu se připojit

en: changed our %s status to %s from %s
cs: %s změnil status z %s na %s

en: comment:
cs: komentář:

en: connecting to the server
cs: připojuji se k serveru

en: contact list quick search
cs: rychlé hledání v seznamu kontaktů

en: contacts
cs: kontakty

en: could not create socket
cs: nelze vytvořit socket

en: could not resolve hostname
cs: nelze přeložit jméno počítače

en: couldn't fetch
cs: nemohu stáhnout

en: dark
cs: tmavé

en: days
cs: dnů

en: directory to save the file(s) to:
cs: Adresář, kam uložit soubor(y):

en: disable
cs: vypnout

en: disconnected
cs: Odpojeno

en: don't change
cs: neměnit

en: done
cs: hotovo

en: dual login detected
cs: zjištěno dvojí přihlášení

en: err
cs: chyba

en: event
cs: událost

en: event from %s
cs: událost od %s

en: event sending error: error creating directory for the contact
cs: chyba při odesílání: chyba při vytváření adresáře pro kontakty

en: event sending error: not enough parameters
cs: chyba při odesílání: málo parametrů

en: event sending error: only UINs are allowed with icq protocol
cs: chyba při odesílání: v icq protokolu jsou povolena pouze UIN

en: event sending error: unknown IM type
cs: chyba při odesílání: neznámý typ IM

en: event sending error: unknown event type
cs: chyba při odesílání: neznámý typ události

en: events log started
cs: zaznamenávání událostí zahájeno

en: executed external action %s, return code = %d
cs: provedena externí akce %s, návratový kód = %d

en: executed external manual action %s, return code = %d
cs: provedena externí ruční akce %s, návratový kód = %d

en: file name:
cs: jméno souboru:

en: filename:
cs: jméno souboru:

en: files
cs: soubory

en: found
cs: našel

en: friends only
cs: pouze pro přátele

en: full-screen view
cs: celoobrazovkový pohled

en: hours
cs: hodin

en: icq disconnection reason
cs: + důvod odpojení od icq

en: ignored
cs: ignorováno

en: incoming %s from %s
cs: přijímám %s od %s

en: incorrect PGP passphrase
cs: chybné heslo pro PGP

en: init
cs: inicializace

en: lInk
cs: Odebírat

en: lOad
cs: Nahrát

en: logged in
cs: přihlášen(a)

en: members list fetching finished, %d found
cs: stahování seznamu členů dokončeno, %d nalezen(i)

en: message
cs: zpráva

en: mode 1
cs: režim 1

en: mode 2
cs: režim 2

en: move Down
cs: Dolů

en: move Up
cs: Nahoru

en: new MSN friendly nick:
cs: nová příjemná MSN přezdívka:

en: no
cs: ne

en: no <channel> tag found
cs: žádný tag <channel> nebyl nalezen

en: no <rss> tag found
cs: žádný tag <rss> nebyl nalezen

en: none
cs: žádný

en: not found
cs: nenašel

en: not used
cs: nepoužíváno

en: notification
cs: upozornění

en: outgoing %s to %s
cs: odesílám %s pro %s

en: password was changed successfully
cs: heslo bylo úspěšně změněno

en: password:
cs: heslo:

en: pgp key quick search
cs: rychlé hledání pgp klíče

en: pgp key selection
cs: výběr pgp klíče

en: post new entries to your journal.
cs: poslat nové položky do svého journalu.

en: private
cs: soukromý

en: protocol
cs: protokolu

en: public (visible to all)
cs: veřejný (viditelný všem)

en: rEmove
cs: Odebrat

en: reason: %s
cs: důvod: %s

en: registration is not supported
cs: registrace není podporována

en: removing %s from the contacts
cs: odstraňuji %s ze seznamu kontaktů

en: sAve
cs: Uložit

en: search finished, %d found
cs: hledání dokončeno, %d nalezen

en: search for:
cs: hledat pro:

en: seconds
cs: sekund

en: set by %s
cs: nastavil(a) %s

en: socket problems
cs: socket problém

en: sound card
cs: zvuková karta

en: speaker
cs: PC speaker

en: start
cs: začátek

en: status
cs: stavu

en: status change error:
cs: chyba při změně stavu:

en: success
cs: v pořádku

en: the message was:
cs: zpráva byla:

en: turboing
cs: mnoho opakovaných přihlášení

en: unknown IM type
cs: neznámý typ IM

en: unknown status character was given
cs: byl zadán neznámý znak pro stav

en: used
cs: používáno

en: user info for %s
cs: Informace o uživatele %s

en: username and password mismatch
cs: jméno a heslo nesouhlasí

en: verify the hostname and port
cs: zkontrolujte jméno počítače a port

en: verify the pager host and port entered
cs: zkontroluj zadané doménové jméno a port pageru

en: work
cs: pracuji

en: wrong <channel> tag
cs: chybí tag <channel>

en: wrong XML
cs: chybné XML

en: yes
cs: ano

en: you are an op here
cs: ty jsi tady operátor
